• Authorities
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Elvinas Jankevičius
    Minister
    302
    Raimonda Martynovienė
    Adviser
    301
    Irma Gudžiūnaitė
    Vice-minister
    311
    Ernestas Jurkonis
    Vice-minister
    309
    Žydrūnas Plytnikas
    Vice-minister
    318
    Rita Grumadaitė
    Public Relations Adviser
    303
    Gintaras Žandaravičius
    Adviser to the Minister
    318
    Rasa Svetikaitė
    Adviser to the Minister
    307
    Lina Lukoševičiūtė
    Chancellor
    305
  • Agent of the Government of the Republic of Lithuania to the European Court of Human Rights
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Lina Urbaitė
    LRV atstovas EŽTT
    513
  • Attaches
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Aurelija Giedraitytė
    Justice Attaché
  • Criminal Justice Group
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Simona Mesonienė
    Head of Group
    407
    Germanas Politika
    Senior Adviser
    406
    Jevgenijus Kuzma
    Senior Adviser
    407
    Marius Rakštelis
    Senior Adviser
    411
    Sonata Gendvilaitė
    Adviser
    405
    Marius Vainauskas
    Adviser
    402
    Tauras Rutkūnas
    Adviser
    412
    Rimvydas Laukis
    Adviser
    412
    Inga Griškevičienė
    Adviser
    410
  • Legal System Group
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Dalia Baležentė
    Head of Group
    204
    Darius Trinkūnas
    Senior Adviser
    214
    Andrius Miliūnas
    Adviser
    214
    Vaida Štrafėlė
    Adviser
    201a
    Auksė Ruebens
    Adviser
    208
    Jūratė Burtilienė
    Adviser
    209
    Sandra Vasiulytė-Maliaukė
    Chief Specialist
    201a
  • International Law Department
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Darius Žilys
    Head of Group
    508
    Vygantė Milašiūtė
    Senior Adviser
    503
    Andrada Bavėjan
    Senior Adviser
    506
    Agnė Veršelytė
    Adviser
    507
    Petras Butrimas
    Adviser
    502
    Giedrė Anusauskienė
    Adviser
    502
    Jolanta Vižinienė
    Chief Specialist
    510
    Jolanta Kozlovska
    Chief Specialist
    510
  • Legal Institutions Group
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Jolita Sinkevičiūtė
    Head of Group
    217
    Igor Golubajev
    Senior Adviser
    220
    Reda Nikrėvičė
    Senior Adviser
    316
    Artūras Remeikis
    Adviser
    219
    Božena Rus
    Adviser
    212
    Sigita Panovienė
    Adviser
    314b
    Žana Jerochovienė
    Adviser
    315
    Jurgita Urbaitė
    Adviser
    222a
    Donatas Glodenis
    Chief Officer
    314a
    Vida Černiauskaitė
    Chief Specialist
    219
    Edita Gudonienė
    Chief Specialist
    218
    Nijolė Tomaševičienė
    Chief Specialist
    218
    Laimutė Bakienė
    Chief Specialist
    212
    Virmantė Voinilko
    Chief Specialist
    313
    Sandra Brigytė
    Chief Specialist
    315
  • Legal Protection Group
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Natalija Žilinskienė
    Head of Group
    211
    Asta Godienė
    Senior Adviser
    215
    Algis Baležentis
    Senior Adviser
    216
    Neringa Keršienė
    Senior Adviser
    221
    Vaida Rudėnaitė
    Adviser
    216
    Ieva Kližentytė
    Chief Specialist
    213
    Rugilė Zabelnikovaitė
    Chief Specialist
    216
    Rūta Bakševičienė
    Chief Specialist
    007
    Rosita Pletienė
    Chief Specialist
    213
    Dovilė Mekionytė
    Chief Specialist
    317
  • Strategic Management and Monitoring Group
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Artūras Dembskis
    Head of Group
    110
    Daiva Bliūdžiuvienė
    Senior Adviser
    109
    Asta Malinauskienė
    Senior Adviser
    112
    Vera Pocienė
    Adviser
    111
    Lilija Chrapovickaja
    Chief Specialist
    111
  • Division of Representation at the European Court of Human Rights
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Lina Urbaitė
    Head of Division
    516
    Ramunė Narbutavičienė
    Adviser
    512
    Agnė Trimonienė
    Adviser
    512
    Nika Bruskina
    Adviser
    501
    Laura Šiupšinskienė
    Chief Specialist
    501
  • Division of Corruption Prevention
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Jelena Valentukevičienė
    Senior Adviser
    116
    Petras Grigalis
    Chief Specialist
    116
    Julija Grudinkė
    Chief Specialist
    116
  • Judicial Practice and Civil Law Group
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Jurga Greičienė
    Head of Group
    210
    Reda Gabrilavičiūtė
    Senior Adviser
    202
    Tautginas Mickevičius
    Senior Adviser
    202
    Egidija Konopliova-Budrikienė
    Adviser
    405
    Asta Gedzevičiūtė
    Adviser
    208
    Jolita Šlikienė
    Adviser
    205
    Vytautė Ročienė
    Chief Specialist
    203
  • European Law Department
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Karolis Dieninis
    Direktorius
    312
  • Administration Department
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    • Division of Personnel
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Neringa Kalinauskienė
      Head of Division
      102
      Inesa Sakalauskienė
      Senior Adviser
      104
      Rita Kamarauskienė
      Adviser
      103
    • Property Management and Maintenance Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Vesta Santarovič
      Head of Division
      113
      Egidijus Trakšelis
      Chief Officer
      226
      Paulius Jarašius
      Chief Officer
      226
      Gytis Minkevičius
      Chief Officer
      005
      Jūratė Meilūnienė
      Chief Specialist
      005
    • Document Management Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Ronalda Turauskienė
      Head of Division
      206
      Raimonda Martynovienė
      Adviser
      301
      Viktoras Domarkas
      Adviser
      116
      Marina Zukienė
      Chief Specialist
      105
      Jolanta Aleknavičienė
      Chief Specialist
      105
      Laura Juchnienė
      Chief Specialist
      109a
      Lina Kučinskaitė
      Chief Specialist
      308
      Birutė Tebėrienė
      Chief Specialist
      107
      Vilmantė Sinkevičienė
      Chief Specialist
      306
    • Division of Legal Representation
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Juliana Ostrouch-Brazdauskienė
      Head of Division
      505
      Eglė Dervinskienė
      Adviser
      504
      Ramūnas Valatka
      Adviser
      504
      Aleksandras Ivanovas
      Adviser
      504
      Alfredas Bulotas
      Chief Officer
      509
    • Division of Finance
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Lina Jaskutienė
      Head of Division
      223
      Snieguolė Kriščiūnienė
      Adviser
      223
      Angelė Urbonavičienė
      Chief Specialist
      224
      Vita Rogilevič
      Chief Specialist
      222b
      Audrutė Kavaliauskaitė
      Chief Specialist
      224
      Artūras Rutkauskas
      Chief Officer
      222b
  • Division of Internal Audit
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Dorita Visalgienė
    Head of Division
    403
    Renata Morkūnaitė
    Adviser
    401
    Jurgita Kupinaitė-Beperšč
    Chief Specialist
    401
  • Transport Accident and Incident Investigation Division
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Laurynas Naujokaitis
    Head of Division
    409
    Mindaugas Česnauskis
    Adviser
    Tomas Milkevičius
    Adviser
    409
  • Information for the Media
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Audris Kutrevičius
    Adviser
    108
    Asta Šalnienė
    Chief Specialist
    108
  • Other Contacts
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Monika Kuodė
    Chief Specialist
    109
Last updated: 30-09-2019