Ministras E. Jankevičius: ES piliečių apsaugai reikalingas teisinis mechanizmas

Data

2020 02 24

Įvertinimas
0

„Lietuvos iniciatyva deramai apsaugoti ES piliečius nuo galimo nepagrįsto ir nemotyvuoto trečiųjų šalių teisinio persekiojimo skinasi kelią įvairiose Europos institucijose. Kovo pradžioje šis klausimas bus svarstomas šalių narių ekspertų ir atstovų posėdžiuose, jį taip pat planuojama įtraukti į būsimo ES teisingumo ministrų susitikimo darbotvarkę“, –  sako teisingumo Elvinas Jankevičius, grįžęs iš vizito Briuselyje.

Įvykusiame sutikime su Europos Komisijos teisingumo komisaru Didier Reynders Lietuvos teisingumo ministras pasiūlė sustiprinti bendrijos teisinius instrumentus. „ Džiaugiuosi konstruktyviu pokalbiu ir bendru požiūriu į šią problemą“, –  pažymi E. Jankevičius.

Anot ministro E. Jankevičius, nors Europos Sąjungos Teisingumo Teismas yra konstatavęs, kad Europos Sąjungos pilietybė yra viena esminių bendrijos vertybių, tačiau realybėje ES piliečių apsauga nuo galimo trečiųjų valstybių piktnaudžiavimo teisinės pagalbos instrumentais nėra pakankama. Kyla abejonių, ar tokiais atvejais ES valstybės narės pilietis, nuvykęs į kitą ES valstybę, gali tikėtis tokios pat apsaugos nuo išdavimo trečiajai valstybei, kaip ir būdamas savo pilietybės valstybės teritorijoje.

„Tokio trečiosios šalies persekiojimo gali sulaukti bet kas: šiandien tai – Lietuvos teisėjai ir prokurorai, o rytoj tai gali būti, pavyzdžiui, žurnalistas, renkantis medžiagą  savo tyrimui apie galimai korumpuotus tos trečiosios šalis valdžios atstovus“, – teigia E. Jankevičius.

Pasak teisingumo ministro, tai sąlygoja ES teisės aktų peržiūrėjimo būtinybę, pašalinant spragas, dėl kurių ES piliečiai gali jaustis nesaugūs ir kartu įvertinant šalių narių tarptautinius įsipareigojimus.

Lietuva taip pat siekia, kad vienu iš esminių prioritetų ES Strateginėse gairėse teisingumo ir vidaus reikalų srityje 2019-2024 būtų įvardintas siekis stiprinti valstybių tarpusavio pasitikėjimą ir užtikrinti veiksmingą teisinę ES piliečių apsaugą nuo nepagrįstų trečiųjų valstybių teisinės pagalbos prašymų dėl ekstradicijos, perdavimo, paieškos. 

Šį klausimą Lietuvos Respublikos teisingumo ministras pristatė ES valstybių narių teisingumo ministrams ir š. m. sausio mėnesį Zagrebe vykusiame neformaliame teisingumo ir vidaus reikalų ministrų susitikime vykusioje diskusijoje dėl ES ateities.