>
2020-12-03

Atsisakoma atskiro užprotestuotų vekselių registro

Užprotestuotų vekselių viešas skelbimas yra retai taikomas notarų veikloje ir neturi praktinės reikšmės, todėl jo bus atsisakyta. Seimas pritarė Teisingumo ministerijos parengtoms Įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymo pataisoms. 

Laikinai teisingumo ministro pareigas einančio Elvino Jankevičiaus teigimu, notarinėje praktikoje itin retai pasitaiko vekselių protesto aktai ir nėra tikslinga juos registruoti atskirame registre.  Notarų rūmų interneto svetainėje per pastaruosius šešerius metus paskelbti tik 5 įrašai apie užprotestuotus vekselius, o per pastaruosius ketverius – tokių protestų apskritai nebuvo įforminta. Dažniausiai taikomi paprastieji vekseliai yra vienas patogiausių kreditorių reikalavimo teisės įgyvendinimo būdų“.

Dauguma Europos valstybių neturi užprotestuotų vekselių atskiro viešo registro, ir duomenys apie juos prieinami tik susijusioms šalims. Lietuvoje visi notariniai veiksmai, tarp kurių ir vekselių protesto aktai, yra registruojami notariniame registre.

Vekselis – vertybinis popierius, kurį išrašęs asmuo be sąlygų įsipareigoja sumokėti tam tikrą pinigų sumą vekselyje nurodytam asmeniui arba įsako tai už jį padaryti kitam asmeniui. 

Dabar taikoma Įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymo nuostata, kurios ketinama atsisakyti, įsigaliojo 1999 m.