Atsivėrusi notarinių paslaugų internetu galimybė vis patrauklesnė klientams
Nuo šių metų liepos 1 d. atsiradus galimybei notarams atlikti notarinius veiksmus elektroninėje erdvėje, vis daugiau paslaugų atliekama nuotoliniu būdu. Per liepos ir rugpjūčio mėnesius nuotoliniai notariniai veiksmai buvo įvykdyti 190 kartų. Rugpjūtį šių paslaugų suteikta beveik dvigubai daugiau nei liepą.
Ministrė pati taip pat išbandė nuotolinį notarinį veiksmą – elektroninėmis priemonėmis patvirtino įgaliojimą.
„Šių dienų iššūkiai rodo, kad procesų skaitmenizacijos plėtra, naujų inovatyvių paslaugų diegimas – yra būtina sąlyga kuriant modernią ir pažangią valstybę. Teisinė sistema taip pat turi būti orientuota į išmanius sprendimus, o nuotolinės notarų paslaugos suteikia galimybes žmogui paslaugas gauti greičiau ir patogiau. Notariniai veiksmai elektroninėje erdvėje leidžia užtikrinti dar didesnį paslaugų prieinamumą visuomenei. Kartu su Lietuvos notarų rūmais sieksime išplėsti elektronines paslaugas dar šiemet: sudarysime galimybę užsiregistruoti pas notarą elektroniniu būdu, taip pat sukursime įrankius, leisiančius klientui matyti notarų užimtumą kalendoriuje. Kryptinga vartotojui draugiškų teisinių paslaugų plėtra – tai pagrindinė Teisingumo ministerijos kryptis,“ – pabrėžia teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.
Šiuo metu notarai nuotoliniu būdu gali atlikti daugumą notarinių veiksmų. Dažniausiai klientai naudojasi nuotoline įgaliojimų patvirtinimo paslauga. Taip pat per nuotolį galima tvirtinti nekilnojamojo turto, vertybinių popierių perleidimo sandorius, vedybų sutartis, hipotekos ir įkeitimo sandorius, paveldėjimo teisės liudijimo išdavimą ir pan.
Nuotoliniu būdu atliekamiems notariniams veiksmams taikomi visi Notariato įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyti reikalavimai.
Net ir atsiradus nuotolinių paslaugų galimybei, notarai visais atvejais privalo užtikrinti kliento teisėtų interesų apsaugą taip pat kaip ir tiesiogiai su juo susitikę – įsitikinti asmens tapatybe, išsiaiškinti valią, atliekamų notarinių veiksmų pasekmes ir kt.
Sudaryti notarų elektroniniai dokumentai prilygsta notarų išduotiems popieriniams dokumentams. Šie duomenys yra perduodami valstybės registrams ir informacinėms sistemoms.
Nuotoliniu būdu atliekamų notarinių veiksmų atlikimo vieta yra laikoma notaro biuro buvimo vieta, o nuotolinius notarinius veiksmus galima atlikti ir tiems asmenims, kurie yra užsienyje.
Pasak E. Dobrovolskos, elektroninėmis priemonėmis į notarą galima kreiptis iš bet kurios valstybės ar Lietuvos vietos, kur veikia internetas. Tai itin aktualu užsienyje gyvenantiems Lietuvos piliečiams, nedidelių miestelių, kur nėra notarų biurų, žmonėms, ar tiems, kuriems paslaugas patogiau gauti neišėjus iš namų. Tačiau būtina šių paslaugų suteikimo sąlyga – elektroninės asmens identifikavimo priemonės – t. y. kvalifikuoto elektroninio parašo, turėjimas.
Nuotolinių paslaugų skaičius nuolat didėja. Per pastaruosius mėnesius nuotolinėmis paslaugomis pasinaudojo arti 200 žmonių, antrąjį paslaugų teikimo mėnesį jų skaičius išaugo per pusę. Dauguma atliktų nuotolinių notarinių veiksmų – įgaliojimų patvirtinimas.
Pasak Prienų raj. 2-ojo notarų biuro notarės Rasos Vidžienės, kuri viena pirmųjų nuotoliniu būdu atliko notarinį veiksmą, nuotolinės paslaugos – tai svarbus proveržis didinant notarinių paslaugų efektyvumą, kadangi jau dabar matomas itin didelis klientų susidomėjimas ir sparčiai didėjanti šių paslaugų paklausa.
„Labai palankiai vertinu elektroninių paslaugų atsiradimą notariato veikloje. Ypatingai džiugina situacijos, kai galime pagelbėti užsienyje gyvenantiems ar dirbantiems lietuviams. Tikiu, kad šios paslaugos suteikia galimybę stiprinti socialinius ryšius su Lietuva. Be galo optimistiškai nuteikia atvejai, kuomet galime padėti žmonėms, susidūrusiems su sudėtingomis situacijomis, gauti reikiamas paslaugas. Pavyzdžiui, suteikti nuotolinę notarinę paslaugą Lietuvos piliečiui, dirbančiam nuotoliniu būdu, kuris prie vaizdo konferencijos prisijungė darbo vietoje – vilkiko, sustojusio Norvegijos kalnuose, kabinoje“, – sako Rasa Vidžienė.
Klientas, norintis gauti nuotolines notarines paslaugas, pateikęs užsakymą ir gavęs nuorodą iš notaro, prie vaizdo konferencijos turi jungtis portale https//www.enotaras.lt Jam būtina turėti kvalifikuotą elektroninį parašą, elektroninį spaudą kriptografinėje USB laikmenoje, gautą iš Registrų centro arba asmens tapatybės nustatymo internete įrankį „Smart-ID“, kadangi tik naudojant šias priemones asmens valia gali būti patvirtinta nuotoliniu būdu.
Notarai privalo užtikrinti elektroninės informacijos saugą ir kibernetinį saugumą, naudoti tinkamas technines ir organizacines asmens duomenų tvarkymo priemones.
Asmeniui paprašius atlikti notarinį veiksmą nuotoliniu būdu, notarai gali atsisakyti vykdyti nuotolinį veiksmą ir pasiūlyti jį atlikti tiesioginio susitikimo metu, jeigu elektroninėmis priemonėmis jie negali įvykdyti savo pareigos užtikrinant saugumą, asmens identifikavimą ar pan. Šiuo atveju notaras informuoja asmenį, kad jo prašomas notarinis veiksmas gali būti atliktas atvykus į notaro biurą.
Nuotolinius notarinius veiksmus jau yra įteisinusios ir Lietuvos kaimynės Latvija bei Estija.