BDAR
gdpr

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Atveriami Juridinių asmenų registro nauji duomenų rinkiniai

Data

2021 08 05

Įvertinimas
0
postams - 2021-08-05T135034.787.png

Įmonių finansiniai rodikliai yra vieni aktualiausių Registrų centre kaupiamų duomenų, leidžiantys atlikti įvairiausias analizes, jų pagrindu priimti svarbius sprendimus, bendrovėms įsivertinti potencialius verslo partnerius, galiausiai, visuomenei susipažinti su dominančių įmonių ar organizacijų veikla. Registrų centrui atvėrus naujausius duomenų rinkinius su finansinių ataskaitų duomenimis nuo šiol ši informacija taps dar labiau prieinama visiems.

Šią savaitę Registrų centro atvirų duomenų rinkinius papildė du nauji duomenų rinkiniai: juridinių asmenų pateiktų pelno (nuostolių) ataskaitų ir balanso ataskaitų duomenys.

„Teisingumo ministerija, būdama Juridinių asmenų registro valdytoja, itin skatina atvirų duomenų iniciatyvų įgyvendinimą, o šio registro duomenų atvėrimas ne tik suteiks galimybes didinti verslo skaidrumą, bet ir padės įtvirtinti vieną strateginių Vyriausybės prioritetų – kurti visuomenės pasitikėjimą valstybe, vykdyti skaidrią ir atvirą duomenų politiką“, – teigia teisingumo viceministrė Jurga Greičienė.

„Duomenų atvėrimas visuomenei yra vienas iš Registrų centro veiklos prioritetų, pastaraisiais metais šioje srityje padarėme nemažą pažangą, atverdami svarbiausių šalies registrų duomenis. Teisingumo ministerijos valdomame Juridinių asmenų registre kaupiami finansinių ataskaitų duomenys yra labai plačiai naudojama ir aktuali informacija, kuri leidžia verslo subjektams priimti atitinkamus sprendimus, o plačiajai visuomenei susipažinti su konkrečių įmonių ar organizacijų veikla. Tikime, kad atverti finansinių ataskaitų duomenų rinkiniai sulauks didelio dėmesio ir bus naudingi atvirų duomenų bendruomenei, verslui, žiniasklaidai ir visai visuomenei“, – sako Registrų centro Strateginio vystymo direktorius Adrijus Jusas.

Atvertuose duomenų rinkiniuose galima rasti nuo 2015 metų pateiktų balanso ir pelno (nuostolių) ataskaitų duomenis. Pelno (nuostolių) ataskaitų duomenų rinkinyje galima rasti konkrečiais metais pateiktų juridinių asmenų ataskaitų duomenis – pelno (nuostolių) prieš apmokestinimą, grynojo pelno ir pardavimo pajamų rodiklius. Balanso ataskaitoje pateikiama informacija apie nuosavą kapitalą, mokėtinas sumas ir įsipareigojimus, ilgalaikį ir trumpalaikį turtą.

„Juridiniai asmenys savo finansines ir veiklos ataskaitas teikia visus metus, didesnis aktyvėjimas stebimas metų viduryje, kai daugeliui iš jų tai yra terminas, iki kada reikia atsiskaityti už praėjusius metus. Atsižvelgdami į tai nusprendėme finansinių ataskaitų atvirų duomenų rinkinius reguliariai atnaujinti kas ketvirtį, kad visuomenė galėtų susipažinti su aktualiausia informacija. Kai kurios įmonės ar organizacijos savo ataskaitas pateikia ne tik už pastaruosius metus, bet ir už ankstesnius, todėl duomenų rinkiniuose ataskaitos priskiriamos pagal jų pateikimo datą nurodant konkrečius finansinius metus“, – nurodo A. Jusas.

Pavyzdžiui, 2021 metais pateiktų pelno    (nuostolių) ataskaitų duomenų rinkinyje galima rasti beveik 100 tūkst. juridinių asmenų duomenis, tačiau dalis juridinių asmenų gali kartotis, kadangi šiais metais pateikė finansines ataskaitas už kelis pastaruosius metus. Atvertus finansinių ataskaitų duomenų rinkinius galite rasti svetainėje, adresu https://www.registrucentras.lt/p/1094.


Atviri duomenys nuolat pildosi naujais rinkiniais

Registrų centro įsipareigojimas visuomenei atverti kuo daugiau aktualių duomenų šiemet įgavo naują pagreitį – finansinių ataskaitų duomenų rinkiniai papildė šiemet jau atvertus Juridinių asmenų registro bei Licencijų informacinės sistemos duomenis. Pirmieji atvirų duomenų rinkiniai buvo atverti 2019 metų viduryje, kai visuomenei buvo atverti Nekilnojamojo turto registre esantys duomenys, kiek vėliau juos papildė Adresų registro duomenys.

Registrų centro atverti duomenys prisideda prie atviresnės, skaidresnės ir didesniu tarpusavio pasitikėjimu paremtos visuomenės. Atvirų duomenų nauda valstybei ir jos gyventojams yra akivaizdi, todėl ateityje bus toliau siekiama strateginio tikslo atverti naujus duomenų rinkinius.

Artimiausiu metu visuomenei numatoma atverti dar vieno svarbaus registro, t. y. Gyventojų registro, nuasmenintus duomenis. Vėlesniais etapais ketinama atverti ir kitų registrų, pavyzdžiui, Hipotekos ar Turto arešto aktų registrų, bei informacinių sistemų duomenis. Užbaigus šį etapą viešai bus publikuoti pagrindiniai duomenys iš svarbiausių registrų.
Visus Registrų centro atvertus duomenis galima rasti įmonės interneto svetainėje, adresu www.registrucentras.lt/atviri_duomenys ir atsisiųsti juos naudoti patogiais atvirų duomenų formatais.

Apie atvirus duomenis

Atviri duomenys - laisvai prieinami Registrų centro veikloje ar dokumentuose užfiksuoti duomenys, informacija ar jos dalis, nepaisant jų pateikimo būdo, formos ir laikmenos, įskaitant Registrų centro tvarkomų registrų duomenis, kuriuos galima pakartotinai naudoti ir platinti bet kokiu teisėtu tikslu, nurodant jų šaltinį, tačiau tik tomis pačiomis sąlygomis, kuriomis buvo gauti.

Atliktos įvairios ES ir kitų tarptautinių organizacijų studijos vertina, kad valstybinių duomenų atvėrimas gali sukurti nuo 0,4 iki 1,5 proc. BVP, Lietuvos atveju tai sudarytų nuo 200 iki 750 mln. eurų.

Tikimasi, kad prieiga prie atvirų Registrų centro duomenų rinkinių ir pakartotinis jų naudojimas gali tiek paspartinti pridėtinės vertės informacijos produktų ir paslaugų atsiradimą, tiek ir leisti Lietuvos valstybės institucijoms, plačiau naudojant atvirus duomenis, efektyviau vykdyti viešąsias užduotis ir duoti daugiau naudos visuomenei.
 

Apie Registrų centrą

Registrų centras tvarko pagrindinius valstybės informacinius išteklius - valstybės registrus ir informacines sistemas - ir tai darydamas vadovaujasi Vyriausybės bei sistemų valdytojų (skirtingų valstybės institucijų) nustatytomis tvarkomis ir taisyklėmis. Šiuo metu Registrų centras prižiūri 11 valstybinės reikšmės registrų ir apie 20 informacinių sistemų bei nuolatos teikia pasiūlymus jų valdytojams dėl registrų ir sistemų atnaujinimo, taip pat pagal poreikį diegia valdytojų patvirtintus registrų ir sistemų modernizavimo sprendimus.