BDAR
gdpr

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


E. Dobrovolska: bausmės atlikimo sąlygos neturi nužmoginti nuteistųjų

Data

2021 05 27

Įvertinimas
3
kaldep.png

Šiandien įsigalioja Teisingumo ministerijos parengti Pataisos įstaigų vidaus tvarkos taisyklių pakeitimai, numatantys daugiau galimybių ir tinkamesnį žmogaus teisių įgyvendinimą pataisos įstaigose. 

Pasak teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos, šiandieninės pataisos įstaigos reikalauja skubių pokyčių. Įgyvendinant LR Seimo kontrolieriaus ir Europos komiteto prieš kankinimą, kitokį nežmonišką, žeminantį elgesį ar baudimą rekomendacijas žengiamas svarbus žingsnis geresnių bausmės atlikimo sąlygų įgyvendinimo link.

„Netinkamos ir nežmoniškos laisvės atėmimo bausmės atlikimo sąlygos formuoja piktą žmogų, kuris grįžęs į visuomenę jaučia pagiežą, neturi noro keistis ir įgūdžių integruotis, – pabrėžia E. Dobrovolska. – Įvertinę situaciją ir iškylančius iššūkius, ir toliau sieksime, kad nuteistųjų bausmės atlikimo sąlygos ir infrastruktūra atitiktų tokioms įstaigoms keliamus reikalavimus, o bausmių vykdymo sistemos pokyčiai būtų grįsti vakarietiškus standartus atitinkančios pažangios praktikos pavyzdžiais“. 

Ministerija atnaujino ir papildė atliekantiems bausmę leidžiamų turėti asmeninių daiktų katalogą. Nuo šiol nuteistieji galės naudotis asmeninėmis elektroninių knygų skaityklėmis, bausmę paprastojoje grupėje atliekančios moterys – plaukų džiovintuvais, o drausmės grupėje ir kamerų tipo patalpose nuobaudas atliekantys nuteistieji – turėti rankinius laikrodžius. 

Be to, bausmę atliekančiųjų patogumui, vieno apsipirkimo metu leidžiamų įsigyti vaisių ir daržovių bendras kiekis padidintas iki 3 kilogramų. Iki šiol jų buvo galima įsigyti 2 kilogramus. 

Taip pat iki 2022 m. sausio 1 d. pratęsta galimybė paprastojoje grupėje bausmę atliekantiems nuteistiesiems turėti asmeninius televizorius. 

Įgyvendinant Europos komiteto prieš kankinimą, kitokį nežmonišką, žeminantį elgesį ar baudimą rekomendacijas, įtvirtinta nuostata, kad suimtiesiems ir nuteistiesiems turi būti sudarytos galimybės tinkamai palaikyti asmens higieną kasdien leidžiant pasinaudoti dušu, o nesant tokios galimybės – ne rečiau, kaip du kartus per savaitę. 

Atsisakyta reikalavimų, įpareigojusių iš drausmės grupėse laikomų ir kamerų patalpose nuobaudas atliekančių nuteistųjų paimti patalynę ar čiužinį. Kaip teigia ministrė, toks nežmogiškas elgesys, kai nuteistieji patiria dvigubas bausmes, neturi būti toleruojamas. 

Siekiant padėti atliekantiems bausmę veiksmingiau realizuoti teisinės gynybos priemones, įtvirtinta nuostata, kad laisvės atėmimo vietų administracija privalo padaryti baudžiamųjų, civilinių ir administracinių bylų ir asmens bylos kopijas net ir tiems asmenims, kurie negali apmokėti tokių kopijų darymo išlaidų. Šiuo atveju, dokumentų kopijos jiems bus daromos iš anksto, o patirtos išlaidos padengiamos tada, kai įkalintieji gaus lėšų į asmeninę sąskaitą.  

Kartu išplėstas atliekantiems bausmę leidžiamų perduoti daiktų sąrašas, į jį įtraukti kontaktiniai lęšiai, jų priežiūros priemonės, nuteistųjų individualiai veiklai vykdyti reikalingos priemonės, taip pat patikslintas asmeninių daiktų saugojimo, nuteistiesiems laikinai išvykus į kitas įstaigas, mechanizmas. 

Šiuo metu Teisingumo ministerija sistemiškai peržiūri visą Bausmių vykdymo kodeksą, kurio pateikimas planuojamas Seimo rudens sesijoje.