BDAR
Close

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


E. Dobrovolska: kartu su Ukraina sieksime Rusijos atsakomybės Tarptautiniame Teisingumo Teisme

Data

2022 04 08

Įvertinimas
3
Baltijos šalių teisingumo ministrų susitikimas_1 nuotrauka.jpg

Šiandien teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska Rygoje susitiko su Latvijos teisingumo ministru Jānis Bordāns ir Estijos teisingumo ministre Maris Lauri. Susitikimo metu Baltijos šalių teisingumo ministrai aptarė koordinuotas pastangas dėl paramos Ukrainai. Priimta vieninga pozicija siekti Rusijos atsakomybės ir įstoti į Tarptautiniame Teisingumo Teisme pradėtą bylą (Ukraina prieš Rusijos Federaciją) dėl įtarimų genocidu pagal JT Konvenciją dėl kelio užkirtimo genocido nusikaltimui ir baudimo už jį.

E. Dobrovolska susitikime pabrėžė, kad negalima pavargti ieškant visų įmanomų priemonių padėti karo siaubiamai Ukrainai, kadangi dėl Rusijos tebevykdomos agresijos kasdien kenčia milijonai Ukrainos žmonių, kuriems būtina visa įmanoma tarptautinė parama. 

„Neturime teisės priprasti prie agresorių vykdomų siaubingų karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui, negalime pavargti stengdamiesi padėti šaliai, kuri šiandien kovoja už visos Europos demokratines vertybes ir laisvę. Baltijos šalys prieš 33 metus gyva susikibusių rankomis žmonių grandine reikalavo laisvės iš sovietų priespaudos, dabar atėjo metas mūsų šalims vėl susivienyti palaikant už savo ir mūsų laisvę kovojančią Ukrainą“, – susitikime sakė E. Dobrovolska.  
 
Ministrės teigimu, Baltijos šalys gerai supranta laisvės kainą ir visada signalizavo Europai ir pasauliui apie Rusijos keliamą grėsmę, todėl dabar turime ne tik garsiai pasauliui kalbėti apie Ukrainoje Rusijos vykdomus karo nusikaltimus, bet ir sutelkti pastangas visiems įmanomiems teisingumo vykdymo formatams įgyvendinti.

Pasak E. Dobrovolskos, šiandien Bendrame pareiškime Baltijos šalių teisingumo ministrai griežtai pasmerkė Rusijos Federacijos vykdomus karo nusikaltimus, nusikaltimus žmoniškumui, civilių gyventojų žudynes ir įvardino bendrą tikslą – karo nusikaltimų vykdytojus patraukti baudžiamojon atsakomybėn.  

Baltijos teisingumo ministrų bendru sutarimu, visose Baltijos šalyse bus draudžiami su tebevykdoma Rusijos agresija susiję simboliai. Be to, bus ieškoma bendrų teisinių priemonių padėti Ukrainai atsigauti po karo, užtikrinti Rusijos valstybės atsakomybę bei žalos atlyginimą.   

Bendrame pareiškime akcentuota, kad tęsiantis karui Ukrainoje, akivaizdu, jog Rusijos Federacija, kaip ir Sovietų sąjunga 1940 m., yra okupacinė valdžia ir XXI amžiaus agresorė. Istorinis teisingumas SSRS okupacijos aukoms dar nėra atkurtas, todėl svarbu imtis visų reikalingų veiksmų jį atkurti. 

Taip pat susitikimo metu ministrai aptarė specialaus tribunolo, skirto agresiją Ukrainoje planavusių ir jai vadovaujančių asmenų tarptautinei baudžiamajai atsakomybei užtikrinti, galimybę.  

Teisingumo ministerijos pagalbos Ukrainai iniciatyvos:  
 
Kovo 15 d. teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska oficialiu laišku kreipėsi į Europos Komisijos teisingumo komisarą ir ES valstybių narių teisingumo ministrus, ragindama ES lygiu pradėti diskusijas dėl specialaus tribunolo steigimo agresiją Ukrainoje planavusių ir jai vadovaujančių asmenų tarptautinei baudžiamajai atsakomybei užtikrinti.  

Kovo 4 d. vykusioje ES Teisingumo ir vidaus reikalų ministrų taryboje buvo sutarta, kad šalys narės griežtai smerkia agresorių vykdomą neišprovokuotą karinę invaziją Ukrainoje ir sieks konsoliduoti pastangas teisingumo vykdymui.  

Kovo 1 d. teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska kreipėsi į LR Generalinę prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos režimų įvykdyto agresijos nusikaltimo prieš Ukrainą.  

Vasario 28 d. Teisingumo ministerijos iniciatyva Lietuva pirmoji pasinaudojo Romos statuto galimybe ir paprašė Tarptautinio Baudžiamojo Teismo prokuroro pradėti tyrimą dėl Rusijos ir Baltarusijos karo nusikaltimų bei nusikaltimų žmoniškumui. Suprasdama iššūkius ir darbo krūvius, su kuriais susiduria šis teismas, Lietuva taip pat skyrė papildomus 100 tūkst. Eur šio teismo veiklai. Artimiausiu metu Teisingumo ministerijos iniciatyva bus deleguotas ir laikinas ekspertas į Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą bei ieškomos papildomos galimybės prisidėti žmogiškaisiais ištekliais prie Rusijos vykdomų karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui tyrimo Ukrainoje.