Elektroniniai aukcionai – notarai pasirengę imtis šios paslaugos

Data

2020 07 03

Įvertinimas
0
486_b65cf0d02faf00ec478b9a29bbac55a6.png

Siūloma įteisinti naują notarų paslaugą – organizuoti aukcionus virtualioje erdvėje. Tokiuose aukcionuose asmenys galėtų parduoti, pirkti, išnuomoti turtą už pasiūlytą didžiausią kainą. Teisingumo ministerija parengė Notariato įstatymo pataisų projektą, kuris notarams suteikia teisę rengti ir vykdyti aukcionus informacinių technologijų priemonėmis.

„Tokį sprendimą priėmėme kartu su Notarų rūmais, įvertinę panašių aukcionų poreikį rinkoje. Šiais mobilumo laikais žmogui reikia tvarkyti savo turto ar verslo reikalus, pavyzdžiui, parduoti sklypą, ir tuo atveju, kai jis negyvena Lietuvoje ar yra išvykęs ilgesniam laikui. Remdamiesi kitų šalių gerąja patirtimi, manome, kad tokią elektroninę notariato paslaugą verta plėtoti ir Lietuvoje“, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Ministras pažymi, kad ši nauja paslauga skatins verslą keltis į elektroninę erdvę, o gyventojams ir verslo subjektams padės greitai, skaidriai ir konfidencialiai tvarkyti jų turto reikalus. Tai atitinka ir Vyriausybės programos tikslus – plėtoti elektronines viešąsias paslaugas ir informacinių technologijų infrastruktūrą.

Aukcionams organizuoti reikalingą platformą sukurtų Notarų rūmai, kurie būtų atsakingi už šios sistemos nepertraukiamą veikimą, elektroninės informacijos saugą ir kibernetinį saugumą, asmens duomenų tvarkymo priemonių naudojimą ir kt. Asmeniui reikėtų kreiptis į notarą, kad jis organizuotų aukcioną ir iš jo gautų atsakymą apie aukciono laimėtoją ir pasiūlytą didžiausią kainą. Aukcioną organizuojantis notaras galėtų ir patvirtinti sandorį.

Įstatymo pataisos galėtų įsigalioti nuo 2021 m. liepos 1 d. – iki to laiko Notarų rūmai sukurtų aukcionų portalą, tačiau galutinį žodį šiuo klausimu tars Seimas.

Šiuo metu skirtingose elektroninėse platformose valstybės ir savivaldybių turto aukcionus organizuoja ir vykdo valstybės bei savivaldybių institucijos, pavyzdžiui, Turto bankas, Žemės fondas, Valstybinė mokesčių inspekcija ir kt. Privačių subjektų aukcionus organizuoja įvairios nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovės ir kitos įmonės.