EP: politiškai motyvuotas Lietuvos pareigūnų persekiojimas yra ne Lietuvos problema, o visos Europos problema
Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska šiandien dalyvauja bendrame EP Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų (LIBE) bei Užsienio reikalų komitetų (AFET) susitikime, kuriame dar kartą pakvietė ES bendrai kovai prieš politiškai motyvuotus trečiųjų šalių persekiojimo veiksmus.
Susitikime ministrė pabrėžė, kad Lietuva ir toliau aktyviai sieks Lietuvos teisėjų ir prokurorų, tyrusių Sausio 13-osios bylą apsaugos ir nesitaikstys su politiškai motyvuotu Rusijos spaudimu mūsų šaliai.
Pasak E. Dobrovolskos, visos Bendrijos pareiga yra ieškoti veiksmingų sprendimų saugant ES piliečius nuo neteisėto asmens sulaikymo ir galimos ekstradicijos veiksmų.
„Akivaizdu, kad užsienio valstybės sprendimai, prieštaraujantys teisingumo bei demokratinės teisinės valstybės principams – nėra toleruotini, todėl turime siekti bendro ES požiūrio į šią situaciją, įvertinti tarptautinius įsipareigojimus ir imtis priemonių visos Bendrijos piliečių saugumui užtikrinti. Europos Komisijos pasiūlymai leis sukurti bendradarbiavimo ir pasikeitimo informacija mechanizmą šiems tikslams įgyvendinti“, – teigia E. Dobrovolska.
Ministrė pakvietė Europos Komisiją rengiamose gairėse dėl ekstradicijos prašymų apibrėžti aiškų šalių bendradarbiavimo modelį, padėsiantį apsaugoti ES piliečius nuo galimai neteisėtų ar politiškai motyvuotų ekstradicijos prašymų. Taip pat atlikti valstybių narių teisinės bazės ir praktikos dėl Interpolo pranešimų analizę ir, remiantis geraisiais valstybių narių pavyzdžiais, pateikti siūlymą dėl bendradarbiavimo mechanizmo keičiantis informacija apie politiškai motyvuotus Interpolo pranešimus.
Komiteto posėdyje Lietuvos poziciją tvirtai palaikė ir LIBE komiteto pirmininkas Juan Fernando Lopez Aguilar, ir Europos Komisijos atstovė, patikinusi, kad gairės dėl ekstradicijos prašymų valstybėms narėms bus parengtos dar šiemet.
Pirmininkas pažymėjo, kad tai nėra Lietuvos problema, tai visos Europos problema, o ES piliečiai turi būti maksimaliai apsaugoti nuo neteisėtų trečiųjų valstybių veiksmų ir galėtų saugiai naudotis ES judėjimo laisvėmis.
Lietuva kryptingai siekia šio klausimo tarptautinio viešumo bei inicijuoja paramos telkimą. E. Dobrovolska Sausio 13-osios bylos klausimą kėlė susitikime su ES Komisijos teisingumo komisaru D. Reynders bei kovo 11 d. vykusiame ES teisingumo ministrų susitikime. Taip pat pakvietė ES Taryboje pirmininkausiančios Portugalijos teisingumo ministrę Francisca Van Dunem šiam klausimui skirti deramą dėmesį ES tarybos darbotvarkėje.
Paramą mūsų šalies iniciatyvoms jau yra išsakę Vokietijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos bei Prancūzijos atstovai.
Šios dienos susitikime dalyvavo LIBE, AFET komitetų, ES Komisijos, Europos išorės veiksmų tarnybos bei ES Teisėjų tarybų tinklo atstovai.
2018 m. Rusijos Federacijos Tyrimų komitetas baudžiamąją bylą pradėjo Sausio 13-osios bylą tyrusių prokurorų atžvilgiu, o 2019 m. balandį – šios bylos nagrinėjimą vykdžiusiems teisėjams.
Atnaujinimo data: 2021-03-18
Taip pat skaitykite:
Teisingumo ministras inicijavo Bausmių vykdymo sistemos priežiūros tarybą