BDAR
gdpr

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


ES ministrai tariasi dėl efektyvesnio bendradarbiavimo siekiant teisingumo už Rusijos vykdomus tarptautinius nusikaltimus Ukrainoje

Data

2022 06 09

Įvertinimas
2
Susitikimo foto1.jpg

Teisingumo viceministrė Gabija Grigaitė-Daugirdė šiandien dalyvauja Europos Sąjungos Teisingumo ir vidaus reikalų ministrų tarybos plenarinėje sesijoje Liuksemburge, kur daugiausia dėmesio skiriama priemonėms, kurios leistų išvengti nebaudžiamumo už Rusijos vykdomus tarptautinius nusikaltimus Ukrainoje, įskaitant agresijos nusikaltimą. 

Pasak viceministrės, daugiau nei 100 dienų tebesitęsiantys agresijos veiksmai Ukrainoje reikalauja tarptautinės bendruomenės pastangų ir susitelkimo imantis visų įmanomų teisinių priemonių tam, kad teisingumas triumfuotų prieš nebaudžiamumą. 

Politinių debatų metu viceministrė akcentavo, kad šiuo metu itin svarbus ES šalių narių palaikymas Specialiojo tarptautinio tribunolo, skirto agresijos nusikaltimui prieš Ukrainą tirti, steigimui, kadangi šiuo atveju kitos tarptautinės teisminės institucijos, tokios kaip Tarptautinis Baudžiamasis Teismas, neturi jurisdikcijos tirti agresijos nusikaltimą.

G. Grigaitės-Daugirdės teigimu, antras svarbus aspektas – būtinas didesnis Europos Sąjungos valstybių narių veiksmų ir pozicijų koordinavimas ES lygmenyje dėl įsitraukimo į Tarptautiniame Teisingumo Teisme Ukrainos prieš Rusijos Federaciją inicijuotą bylą pagal JT Genocido konvenciją.

Viceministrė pabrėžė, kad Baltijos šalys, suprasdamos laisvės kainą ir visada signalizavusios Europai ir pasauliui apie Rusijos keliamą grėsmę, sutarė koordinuoti savo veiksmus dėl stojimo į šią bylą ir paragino ES valstybes nares taip pat koordinuoti savo veiksmus ir keistis atitinkama informacija.

Nuo liepos ES Tarybai pirmininkausiančios Čekijos darbotvarkėje pagalbos Ukrainai klausimas išlieka prioritetinis. 

ES Teisingumo ir vidaus reikalų ministrų tarybos metu taip pat patvirtintos išvados dėl ES vaiko teisių strategijos, kuriose pateikti Lietuvos pasiūlymai, susiję su Rusijos karine agresija, dėl prekybos žmonėmis, neteisėto įvaikinimo, seksualinio ar kitokio išnaudojimo bei atskyrimo nuo šeimų. 

Lietuva kartu su kitais ES ministrais priėmė pareiškimą, kuriame tarptautinė bendruomenė kviečiama dėti visas pastangas, kad būtų užtikrinta kaltųjų už nusikaltimus prieš vaikus atsakomybė ir ginamos priverstinai iš savo šalies iškeldintų vaikų teisės. 

Šiandienos susitikime diskutuota ir duomenų apsaugos, bausmių taikymo aplinkosaugos srityje, skaitmeninio keitimosi informacija tarpvalstybinėse terorizmo bylose klausimais. 

ES teisingumo ministrų tarybos susitikimo metu pristatyta pažangos ataskaita dėl Elektroninių įrodymų teisės aktų bei ES prisijungimo prie Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencijos, taip pat Europos Komisijos parengtos gairės dėl trečiųjų valstybių ekstradicijos prašymų nagrinėjimo.