2024-09-10

Ewelina Dobrowolska: negalima leisti, kad Putinui būtų tiesiamas kilimas, o ne vykdomas arešto orderis

ET Teisingumo ministrų konferencijoje „Atsakomybės už tarptautinius nusikaltimus Ukrainoje link“ daugiau nei 50-ies valstybių aukšto lygio pareigūnai diskutavo apie būtinus sprendimus, siekiant užtikrinti visapusišką rusijos atsakomybę už neišprovokuotą ir nepagrįstą karinę agresiją prieš Ukrainą.

Rrenginio metu vykusių diskusijų metu daugiausia dėmesio skirta galimų sprendimų paieškai užtikrinant bendrą valstybių vykdomų nacionalinių tyrimų standartą, įrodymų kokybę ir vertinimą, teismo sprendimų už akių (in absentia) galimybes veiksmingai prisidėti prie teisingumo įtvirtinimo.

Renginyje sveikinimo kalbas sakė:

  •   Lietuvos Respublikos teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska;
  •   Europos Tarybos generalinė sekretorė Marija Pejčinović Burić;
  •   Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos Lietuvos delegacijos atstovas Lukas Savickas;
  •   Ukrainos teisingumo viceministrė Liudmyla Suhak (nuotoliu);
  •   Europos Komisijos viceprezidentė Věra Jourová.

Konferencijos sesijas moderavo teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska ir teisingumo viceministrė Gabija Grigaite Daugirde.

Konferencijos metu teisingumo ministrė E. Dobrowolska pabrėžė, kad Specialusis tribunolas atsakingiesiems už karinę agresiją prieš Ukrainą taps pavyzdžiu ateityje užtikrinant tarptautinės teisės veikimą.

„Prasidėjus karinei agresijai prieš Ukrainą, Lietuva pirmoji kreipėsi į Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą, prašydama pradėti tyrimą dėl rusijos vykdomų tarptautinių nusikaltimų Ukrainoje. Arešto orderiai, išduoti karo nusikaltimų vykdytojams, įskaitant Putiną, liudija, kad tarptautinis baudžiamasis teisingumas nelaukia. Ši konferencija yra unikali tarptautinė platforma dar kartą patvirtinti šalių įsipareigojimams laikytis tarptautinės teisės ir žmogaus teisių principų ir nesitaikstyti su agresoriumi. Negalima leisti, kad Putinui būtų tiesiamas kilimas, kaip pasielgė Mongolija – Tarptautinio Baudžiamojo Teismo šalis narė, o turi būti vykdomas arešto orderis", – pabrėžė E. Dobrowolska.

Tarptautinis Baudžiamasis Teismas pernai išdavė Putinui arešto orderį dėl kaltinimų karo nusikaltimais – neteisėtai deportavus šimtus ukrainiečių vaikų nuo tada, kai 2022 metų vasarį buvo pradėta neišprovokuota ir nepagrįsta karinė agresija prieš Ukrainą.

Konferencijos metu Europos Tarybos generalinė sekretorė Marija Pejčinović Burić akcentavo, kad norint būti tikriems, jog sprendimai dėl tolesnių žingsnių steigiant  Specialųjį tribunolą būtų veiksmingesni, šiandien svarbu rasti sutarimus, įgalinančius tarptautinę teisę veikti.

Ukrainos ambasadoriaus Lietuvoje Petro Beštos teigimu, rusija niekada nėra susidūrusi su jokia atsakomybe dėl vykdytų žiaurių nusikaltimų, todėl ji yra įsitikinusi, kad atsakomybės galima išvengti.

Renginio metu pasirašyta Europos Tarybos pagrindų konvencija dėl dirbtinio intelekto, žmogaus teisių, demokratijos ir teisinės valstybės. Tai yra pirmasis dirbtinį intelektą reglamentuojantis dokumentas. 

Konvencijos tekstas angų kalba.

Taip pat Europos Tarybos valstybių narių ir valstybių stebėtojų teisingumo ministrai prisijungė prie deklaracijos, kuria dar kartą patvirtino tvirtą įsipareigojimą remti Ukrainą, užtikrinti teisingumą ir tarptautinę teisę bei rusijos pareigą prisiimti visų savo tarptautinių neteisėtų veiksmų Ukrainoje ar prieš ją teisines pasekmes, įskaitant žalos atlyginimą. 

Deklaracijos tekstas anglų kalba.

Prie šios deklaracijos prisijungė: Albanija, Andora, Austrija, Belgija, Bulgarija, Čekija, Danija, Juodkalnija, Estija, Graikija, Gruzija, Islandija, Ispanija, Airija, Italija, Japonija, Kanada, Kipras, Kroatija, Latvija, Lichtenšteinas, Lietuva, Liuksemburgas, Malta, Moldovos Respublika, Monakas, Nyderlandai, Šiaurės Makedonija, Norvegija, Lenkija, Portugalija, Prancūzija, Rumunija, San Marinas, Slovėnija, Suomija, Švedija, Šveicarija, Ukraina, Vokietija, Jungtinė Karalystė, Jungtinės Amerikos Valstijos.

ET Teisingumo ministrų konferencija – tai vienas svarbiausių Lietuvos pirmininkavimo Europos Tarybos Ministrų Komitetui renginių.

Renginyje dalyvavo aukščiausi ET pareigūnai, teisingumo ministrai iš Europos Tarybos valstybių narių ir valstybių stebėtojų, Europos politikos lyderiai, akademinės bendruomenės atstovai, taip pat kiti kviestiniai svečiai.

Lietuva Europos Tarybos Ministrų Komitetui pirmininkauja nuo 2024 m. gegužės 17 d. 

Renginio nuotraukas galima rasti čia

Renginio vaizdo įrašą lietuvių kalba galima rasti čia.

Renginio vaizdo įrašą anglų kalba galima rasti čia

Delegacijų pasitikimo ceremonijos vaizdo įrašą galima rasti čia.