2023-12-04

G. Grigaitė-Daugirdė: perkrautai Ukrainos teisinei sistemai svarbi sutelkta ES šalių pagalba

Teisingumo viceministrė Gabija Grigaitė-Daugirdė šiandien dalyvauja ES Teisingumo ir vidaus reikalų ministrų taryboje, kurioje plačiai diskutuojama apie politinius bei procedūrinius sprendimus rusijos vykdomos karinės agresijos Ukrainoje kontekste. Taip pat susitikime daug dėmesio skiriama Europos prokuratūros vaidmens, atliekant tarpvalstybinius tyrimus, bei kompensavimo mechanizmų nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims aptarimui.

Teisingumo viceministrės Gabijos Grigaitės-Daugirdės teigimu, šiuo metu itin svarbu, kad būtų priimti sprendimai dėl nacionalinių tyrimų ir bylų, pradėtų remiantis universalia jurisdikcija dėl Ukrainoje padarytų tarptautinių nusikaltimų, pasiskirstymo tarp valstybių. Tai leistų išvengti veikų dubliavimo ir dvigubo nubaudimo. 

Pasak G. Grigaitės-Daugirdės, kitas prioritetinis klausimas – kaip užtikrinti platų valstybių palaikymą specialaus tribunolo steigimui ir tinkamai suvaldyti teisines tyrimo ir teismo procedūras, kad teisiamieji vėliau negalėtų neigti tribunolo ir jo priimtų nuosprendžių legitimumo.

„Turime sutelkti pajėgas, kad kuo greičiau pasiektume tarptautine teise grindžiamos tvarkos ir ją pažeidusių valstybių atsakomybės. Šiuo tikslu svarbu aptarti ne tik Tarptautinio baudžiamojo tribunolo modelį, bet ir politinius bei procedūrinius tribunolo steigimo klausimus: kaip užtikrinti platų valstybių palaikymą tribunolo steigimui, kaip tinkamai suvaldyti teisines tyrimo ir teismo procedūras, įskaitant teismo sprendimo už akių galimybę, kad vėliau tribunolo ir jo priimtų nuosprendžių legitimumas negalėtų būti neigiamas“, – akcentavo G. Grigaitė-Daugirdė.

Viceministrė pabrėžė, kad jau dabar būtina susikoncentruoti į įrodymų rinkimą, bendro standarto jiems nustatymą, nes agresijos nusikaltimo tyrimas yra pradėtas skirtingose jurisdikcijose, todėl labai svarbu užtikrinti vieningą įrodymų kokybę ir vertinimą. Šiems tikslams pasiekti ypač svarbus veiklą Hagoje jau pradėjęs Agresijos nusikaltimo tyrimo centras, įsteigtas Eurojust rėmuose. Šio centro veiksmingumo padidinimas leistų efektyviau dalintis esminiais įrodymais ir paspartintų valstybėse atliekamus tyrimus – tai būtų svari parama šiuo metu perkrautai Ukrainos teisinei sistemai. 

Diskutuojant dėl Europos prokuratūros (EPPO) vaidmens, akcentuota, jog Lietuva nuosekliai remia EPPO veiklą ir jos vaidmenį atliekant tarpvalstybinius tyrimus. Lietuva ketina aktyviai prisidėti prie naujų iniciatyvų tobulinant esamus mechanizmus, siekiant geresnio EPPO veiklos veiksmingumo. Lietuvos vertinimu, vienas iš galimų EPPO potencialo išnaudojimo ir veiklos efektyvinimo būdų – suteikti EPPO kompetenciją tirti ES sankcijų pažeidimus.

ES ministrams pasisakant Direktyvos dėl aukų teisių klausimu, Lietuva palaikė poziciją, jog nepaneigiant valstybės pareigos stiprinti kompensavimo mechanizmus nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims, šalims turėtų būti palikta laisvė įtvirtinti tokius kompensavimo mechanizmus, kurie atitiktų jų nacionalinę praktiką. Taip pat – numatyti nukentėjusių vaikų apsaugos modelius, kurių taikymas būtų tikslingiausias bei efektyviausias atskirų nusikalstamų veikų atvejais.

ES Teisingumo ir vidaus reikalų ministrų taryba vyksta Briuselyje (Belgija).