BDAR
Close

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


GRECO narės pritarė Lietuvos ataskaitai – pagirta mūsų šalies aplinka kovos su korupcija srityje

Data

2021 12 06

Įvertinimas
3
Greco.png

Lietuvos delegacija, vadovaujama teisingumo viceministro Elano Jablonsko, Europos Tarybos valstybių prieš korupciją grupėje (GRECO) šią savaitę dalyvavo Lietuvos ataskaitos pagal penktąjį vertinimo etapą „Centrinės vykdomosios valdžios (aukščiausios vykdomosios funkcijos) bei teisėsaugos institucijų korupcijos prevencija ir atsparumo korupcijai skatinimas“ svarstyme. 

Pasak E. Jablonsko, GRECO vertintojai ypatingai gyrė Lietuvos teisinę aplinką kovos su korupcija srityje, taisyklių kompleksiškumą ir visapusiškumą.

„Lietuva, kurdama aplinką, kurioje nebūtų vietos korupcijai, ypatingai vertina GRECO ekspertų ir valstybių narių įžvalgas, padedančias nustatyti nacionalinių antikorupcinių priemonių trūkumus, skatinančias imtis būtinų teisinių, institucinių bei praktinių reformų, o diskusija dėl ataskaitos projekto padėjo geriau suprasti ir įvertinti galiojančius nacionalinės teisės aktus ir vidaus taisykles kovos su korupcija srityje. GRECO ataskaitoje Lietuvai pateiktos rekomendacijos ne tik prisidės prie jau esamos korupcijos prevencijos, bet ir kontrolės sistemos tobulinimo Lietuvoje”, – akcentuoja E. Jablonskas.

Plenariniame posėdyje po Lietuvos atstovų ir GRECO narių bei GRECO paskirtų Lietuvos vertintojų diskusijų dėl Lietuvos ataskaitos projekto, GRECO narės ataskaitai pritarė. Pateiktos konkrečios rekomendacijos, kurių įgyvendinimas skatins imtis būtinų teisinių, institucinių bei praktinių reformų ir kartu prisidės prie jau esamos korupcijos prevencijos ir kontrolės sistemos tobulinimo Lietuvoje.

Pritarus Vyriausybei, ataskaita bus viešai paskelbta GRECO interneto svetainėje. 

GRECO Lietuvą pagal penktąjį vertinimo etapą pradėjo vertinti 2020 m. Šio etapo metu ekspertai įvertino Lietuvoje galiojančios sistemos efektyvumą užkertant kelią korupcijai tarp asmenų, kuriems patikėtos aukščiausiosios vykdomosios valdžios funkcijos (Respublikos Prezidento, ministrų ir politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojų), taip pat Lietuvos policijos ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnų atsparumą korupcijai. 

GRECO vertino šiose institucijose galiojančius principus ir elgesio normas, interesų konfliktus, tam tikrų veiklų apribojimą ir draudimą, turto, pajamų, įsipareigojimų ir interesų deklaravimą, taisyklių dėl interesų konflikto įgyvendinimą, politinį sąmoningumą. 

Strasbūre vykusioje GRECO plenarinėje sesijoje taip pat dalyvavo Respublikos Prezidentūros, Vyriausybės kanceliarijos, Vidaus reikalų ministerijos, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Lietuvos policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Valstybės kontrolės atstovai.

GRECO siekia didinti šalių narių gebėjimą kovoti su korupcija, stebėdama, kaip jos įgyvendina Europos Tarybos kovos su korupcija standartus. Organizacija padeda nustatyti nacionalinių kovos su korupcija priemonių trūkumus, skatina imtis pokyčių.

Valstybių vertinimus atlieka ekspertų grupė, sudaryta iš valstybių narių pasiūlyto ekspertų sąrašo. Vertinimą apima GRECO patvirtintos formos klausimyno pildymas, GRECO ekspertų vizitas vertinamoje šalyje bei parengtos ataskaitos nagrinėjimas GRECO plenariniame posėdyje, kuriame dalyvauja ir savo pastabas teikia visos valstybės narės. 

GRECO taip pat atlieka vertinamajai valstybei pateiktų rekomendacijų įgyvendinimo priežiūrą.

Europos Taryba GRECO įsteigė 1999 m., jos narėmis šiuo metu yra 49 valstybės. 

Lietuva GRECO nare tapo 1999 m. gegužės 3 d.