>
2023-11-20

Iškilmingoje ceremonijoje apdovanoti Konstitucijos egzamino nugalėtojai

Šiandien įvykusioje apdovanojimų ceremonijoje Konstitucijos egzamino globėjas LR Prezidentas Gitanas Nausėda ir teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska apdovanojo geriausiai Konstitucijos egzamine pasirodžiusius dalyvius. 

17-ą kartą rengiamas Konstitucijos egzaminas jau tapo tradicija tautiečiams visame pasaulyje. 

Šiemet jau trečius metus iš eilės prie Konstitucijos egzamino jungėsi ne tik Lietuvos, bet tautiečiai iš įvairiausių pasaulio kampelių – Indonezijos, Jungtinės Karalystės, Jungtinių Amerikos Valstijų, Vokietijos, Nyderlandų, Prancūzijos, Suomijos, Kinijos, Austrijos ir kt. 

Sveikindama egzamino dalyvius teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska akcentavo, kad Konstitucijos egzaminas tampa bendruomenes vienijančiu reiškiniu. „Pastebime, kad egzaminą, kaip neformalią veiklą, mokytojai įtraukia į ugdymo planus, o teisininkų bendruomenėms, valstybės įstaigų kolektyvams ir daugeliui kitų žmonių – egzaminas tampa prasmingu būdu švęsti Konstitucijos dieną. Dėl to, organizuodami šių metų egzaminą, nusprendėme organizuoti jį kaip reiškinį, vienijantį didelę bendruomenę“, – sakė E. Dobrowolska.

Laimėtojus sveikinęs Konstitucinio Teismo pirmininkas, Konstitucijos egzamino komisijos pirmininkas Gintaras Goda akcentavo, jog Konstitucija svarbi žmonėms, kad ir koks būtų jų amžius, išsilavinimas ar gyvenamoji vieta. Žinant, kad Konstitucijos egzaminas nėra privalomas, tampa aišku, kad dalyvaudami jame jūs išreiškiate savo pilietinę poziciją. 

„Neabejotina, kad taip gerai Konstitucijos esmę suvokiantys piliečiai niekada neatsisakys valstybės piliečių referendumu prisiimtų įsipareigojimų gyventi pagal Konstitucijoje įtvirtintas pamatines taisykles. O tai ir yra svarbiausia, nes tik patys piliečiai gali apginti konstitucinę santvarką ir išsaugoti demokratiją. Taigi, šiandien sveikinu ne tik čia susirinkusius geriausiai Konstitucijos egzamine pasirodžiusius, bet ir visus jo dalyvius. Tikiu, kad tokie aktyvūs šalies piliečiai gebės užtikrinti, kad visose valstybės ir visuomenės gyvenimo srityse ir toliau būtų vadovaujamasi pagarba Konstitucijoje įtvirtintoms vertybėms ir principams“, – sakė G. Goda.

17-ajame žinių patikrinimo iššūkyje dalyviai rungėsi šiose kategorijose: geriausiai Konstituciją išmanantis moksleivis (pagal klases); geriausiai Konstituciją išmanantis studijuojantis teisę ar teisinį išsilavinimą turintis asmuo; geriausiai Konstituciją išmanantis asmuo; aktyviausia mokykla; vyriausias dalyvis; geriausiai Konstituciją išmanantis pasaulio lietuvis. 

Geriausiai Konstituciją išmanančiais moksleiviais šiemet tapo Urtė Adomaitytė (5-6 kl. kategorijoje), Ieva Bartušytė (7-8 kl. kategorijoje), Saulė Patricija Matulevičiūtė (9-10 kl. kategorijoje) ir Taja Tamkevičiūtė (11-12 kl. kategorijoje). Geriausiai Konstituciją išmanantis studijuojantis teisę ar teisinį išsilavinimą turintis asmuo – Jonas Steponėnas, nugalėtojas kategorijoje „kiti“ – Martynas Raila. Aktyviausiai egzamine dalyvavo Vilniaus šv. Kristoforo progimnazija. Vyriausiosios dalyvės titulas atiteko Janinai Šimaitienei. Geriausiai Konstituciją išmanančiu pasaulio lietuviu išrinktas Vytautas Davidavičius. 

Laimėtojams įteikti Teisingumo ministerijos įsteigti prizai – 50 eurų nominalo kolekcinės aukso monetos, skirtos Valstybės Konstitucijos 100-mečiui, planšetiniai kompiuteriai, momentiniai fotoaparatai, belaidės ausinės, išmanieji laikrodžiai. Taip pat jiems skirtas specialus projekto globėjo LR Prezidento Gitano Nausėdos įsteigtas prizas.  

Teisinio švietimo iniciatyvos dalyvius vertino kompetentinga komisija: Konstitucinio Teismo pirmininkas Gintaras Goda, Konstitucinio Teismo teisėjas Vytautas Mizaras, Respublikos Prezidento vyriausias patarėjas, Teisės grupės vadovas Andrius Kabišaitis, VDU licėjaus „Sokratus“ pilietiškumo mokytoja Roberta Žižienė, Mykolo Romerio universiteto Teisės mokyklos dekanė Lyra Jakulevičienė, Vytauto Didžiojo universiteto Teisės fakulteto dekanas Dainius Žalimas ir Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekanas Haroldas Šinkūnas.

Šiemet Konstitucijos egzaminą laikė arti 30 tūkst. dalyvių iš Lietuvos ir užsienio šalių.

Apdovanojimų ceremoniją papuošė Vilniaus vaikų choro „Ugnelė“, šįmet tarptautiniame chorų konkurse „Golden Gate“ iškovojusio pirmąją vietą, kūriniai.  

Visas nugalėtojų sąrašas:

Nugalėtojai 5 – 6 klasių grupėje:

1.    Urtė Adomaitytė (Kauno Jono ir Petro Vileišių pagrindinė mokykla);                           
2.    Jonė Mantė Aleksevičiūtė (Kauno Simono Daukanto progimnazija);                           
3.    Aistė Laurinaitytė (Plungės Senamiesčio mokykla).

Nugalėtojai 7– 8 klasių grupėje: 

1.    Ieva Bartušytė (Mažeikių Kalnėnų pagrindinė mokykla);                               
2.    Fausta Bublytė (Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazija);                            
3.    Fausta Valuckytė (Panevėžio „Šaltinio“ progimnazija).

Nugalėtojai 9 – 10 klasių grupėje:

1.    Saulė Patricija Matulevičiūtė (Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija);                           
2.    Edvilė Zenavičiūtė (Vilniaus licėjus);                                               
3.    Gabija Bilinskaitė (Trakų r. Paluknio „Medeinos“ vidurinė mokykla).

Nugalėtojai 11 – 12 klasių grupėje:

1.    Taja Tamkevičiūtė (Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija);                                
2.    Akvilė Ušinskaitė (Pakruojo r. Linkuvos gimnazija);                           
3.    Saulė Makarevičiūtė (Plungės „Saulės“ gimnazija).

Nugalėtojai kategorijoje „kiti“:   

1.    Martynas Raila;
2.    Justas Dijokas;
3.    Pranas Surintas.

Nugalėtojai teisinį išsilavinimą turinčių ar teisę studijuojančių asmenų grupėje:  

1.    Jonas Steponėnas;
2.    Dainius Kononovas;    
3.    Rokas Urbanavičius.

Nominacijų nugalėtojai:  

Vyriausias dalyvis – Janina Šimaitienė;
Aktyviausia mokykla – Vilniaus šv. Kristoforo progimnazija;
Geriausiai Konstituciją išmanantis pasaulio lietuvis – Vytautas Davidavičius.