2024-04-19

Jurga Greičienė: svarbu užtikrinti aukštą vartotojų apsaugos lygį ir gerą Europos vidaus rinkos veikimą

Teisingumo viceministrė Jurga Greičienė dalyvauja neformaliame ES valstybių narių ministrų, atsakingų už vartotojų teisių apsaugą, susitikime. 

Susitikime ministrai diskutuoja dėl vartotojų apsaugos teisės aktų vykdymo užtikrinimo, taip pat aptaria nuomonės formuotojų įtakos vartotojams ir prekių ženklams klausimus, skaitmeninės atskirties bei dirbtinio intelekto keliamus iššūkius.

Pasak J. Greičienės, visai Europai šiuo metu labai svarbu užtikrinti aukštą vartotojų apsaugos lygį ir gerą Europos vidaus rinkos veikimą, taip pat garantuoti, kad visiems bendrojoje rinkoje veikiantiems prekiautojams būtų sudarytos vienodos sąlygos. Tam pasitarnaus ne tik pastaraisiais metais vartotojų teisių srityje priimti reikšmingi ES teisės aktai, bet ir priežiūros institucijų įsitraukimas.

Ministrams diskutuojant dėl skaitmeninės atskirties, J. Greičienė pabrėžė, kad sparčiai plečiantis skaitmenizacijos mastui, šiame kontekste itin svarbu užtikrinti pamatines žmogaus teises bei projektuoti skaitmenines paslaugas taip, kad jomis galėtų pasinaudoti kiekvienas vartotojas, nepajusdamas atskirties.

„Skaitmeninė atskirtis dažnai gali būti suprantama tik kaip įgūdžių naudotis naujausiomis technologijomis trūkumas, tačiau iš tiesų tai tampa jau ne įgūdžių klausimu, o paslaugos prieinamumo, informacijos aiškumo ir galimybės kiekvienam piliečiui savarankiškai imtis teisių gynimo priemonių, problema“, – pabrėžė viceministrė. 

Aptariant dirbtinio intelekto keliamus iššūkius, J. Greičienė akcentavo, kad svarbu ne tik įžvelgti dirbtinio intelekto vartotojams keliamas grėsmes, bet ir galimybes, pavyzdžiui, pagelbėti pasirenkant pirkti daiktus ar paslaugas bei įvertinti dirbtinio intelekto, kaip vartotojo asistento, kuris padėtų priimti įvairių algoritmų mažiau įtakotus, tvarius sprendimus įsigyjant prekes ar paslaugas, galimybes.

Renginyje aptarta ir nuomonės formuotojų įtaka vartotojams bei prekių ženklams.

Anot viceministrės, socialinių tinklų platformos neabejotinai tapo vienu pagrindinių reklamos sklaidos kanalų. Į tai reaguodamos nacionalinės vartotojus ginančios institucijos vis aktyviau įsitraukia į nuomonės formuotojų veiklos stebėseną socialinių tinklų platformose. Nors ES teisės aktai nebuvo kuriami specialiai nuomonių formuotojų veiklos reguliavimui, akivaizdu, kad vartotojus ginančios institucijos jau ir šiuo metu gali veiksmingai ginti vartotojų teises. Be to, būtina išnaudoti EK įkurtos „Influencer Legal Hub“ platformos, orientuotos į nuomonės formuotojų švietimą teisiniais klausimais, potencialą. 

Neformalus ES valstybių narių ministrų susitikimas vyksta Briuselyje (Belgijos Karalystė).