Keisis ieškomų asmenų iš Islandijos ir Norvegijos perdavimo tvarka

Data

2020 03 12

Įvertinimas
0

Teisingumo ministerija teikia Seimui iniciatyvą patikslinti ieškomų asmenų tvarką, kuri būtų taikoma iš Norvegijos ir Islandijos išduodant asmenis Lietuvai. Šiandien Seimas po pateikimo pritarė parengtoms įstatymo pataisoms dėl perdavimo tvarkos keitimo.

„Ši tvarka yra labai panaši į Europos arešto orderio išdavimo procedūrą Europos Sąjungos erdvėje. Siūlome, kad tokią supaprastintą procedūrą būtų galima taikyti ir ne ES narėms Norvegijai ir Islandijai, kai reikia perduoti sulaikytus ieškomus asmenis, dėl kurių yra pradėtas baudžiamasis persekiojimas, arba jie yra pasislėpę nuo laisvės atėmimo bausmės vykdymo“, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Priėmus šias pataisas būtų suvienodinta praktika, nes nuo 2013 m. ES valstybėse ieškomų asmenų  Europos arešto orderius išduoda apygardų teismai. Šiandien galiojančiame susitarime tarp ES valstybių ir Norvegijos bei Islandijos numatyta, kad tai – Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos išimtinė teisė.

Generalinė prokuratūra, kaip ir iki šiol, išduotų arešto orderius ieškomiems asmenims, sulaikytiems Islandijoje ir Norvegijoje, jeigu asmenis siekiama patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Šiandien Seimas taip pat pritarė pataisoms, kaip operatyviau atsakyti į kitų šalių teisinės pagalbos prašymus, pateiktus pagal Europos konvenciją dėl savitarpio pagalbos baudžiamosiose bylose. Siekiant sklandesnio bendradarbiavimo, norima nustatyti, kad šie valstybių prašymai pagal kompetenciją būtų tiesiogiai siunčiami Generalinei prokuratūrai, Informatikos ir ryšių departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos ir apkaltinamuosius nuosprendžius priėmusiems Lietuvos teismams.

Šiuo metu Teisingumo ministerija priima prašymus iš kitų valstybių dėl suimtųjų laikino perdavimo, dėl teistumo informacijos, dėl apkaltinamųjų nuosprendžių kopijų bei taikytų vėlesnių priemonių ir šiuos dokumentus persiunčia kitoms institucijoms.