Konstitucijos egzamino komisijos nariai – apie teisinio švietimo iniciatyvos svarbą
Jau spalio 25 dieną vyks Teisingumo ministerijos organizuojamas aštuonioliktasis Konstitucijos egzaminas, skirtas dalyvių teisinėms žinioms ir Konstitucijos išmanymui patikrinti. Šių metų egzamino komisija dalijasi mintimis apie egzamino svarbą ir patarimais, kaip pasiruošti laukiančiam iššūkiui.
Komisiją šiais metais sudaro žinomi teisės profesionalai: Konstitucinio Teismo pirmininkas Gintaras Goda (komisijos pirmininkas), Konstitucinio Teismo teisėjas Vytautas Mizaras (komisijos pirmininko pavaduotojas), Respublikos Prezidento vyriausiasis patarėjas, Teisės grupės vadovas Andrius Kabišaitis, Mykolo Romerio universiteto Teisės mokyklos dekanė Lyra Jakulevičienė, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekanas Haroldas Šinkūnas, Vytauto Didžiojo universiteto Teisės fakulteto l. e. p. dekanė Neringa Palionienė bei Vilniaus „Saulės“ privačios gimnazijos istorijos mokytojas Haroldas Maselis.
Komisijos pirmininkas Konstitucinio Teismo pirmininkas Gintaras Goda pabrėžia, kad, norint saugoti konstitucines vertybes ir principus, reikia visų pirma žinoti, kas įtvirtinta Lietuvos piliečių referendumu priimtoje Konstitucijoje. „Todėl labai svarbus šio egzamino masiškumas, rodantis pilietinės visuomenės brandą. Dalyvaudami šiame egzamine Jūs patvirtinate, kad Jums svarbi ši Valstybė ir norite gyventi joje vadovaudamiesi būtent tomis vertybėmis, kokios įtvirtintos mūsų Konstitucijoje. Tad būtinai dalyvaukite Konstitucijos egzamine, paraginkite tai daryti draugus ir artimuosius. Tai galimybė ir pasitikrinti savo žinias, ir parodyti, kad visose valstybės ir visuomenės gyvenimo srityse esame įsipareigoję vadovautis Konstitucija“, – sako G. Goda.
Egzamino metu bus galima įvertinti ne tik savo teisines žinias, bet ir gebėjimą spręsti aktualius teisės klausimus, susijusius su realiomis situacijomis.
Komisijos pirmininko pavaduotojas Konstitucinio Teismo teisėjas Vytautas Mizaras kviečia dalyvius ruošiantis egzaminui atkreipti dėmesį ne tik į Konstitucijos tekstą, bet ir į oficialiąją konstitucinę doktriną, kurią formuoja Konstitucinis Teismas. „Svarbiausia yra suvokti Konstituciją kaip vientisą teisės šaltinį, kuriame nuostatos ir principai glaudžiai susiję tarpusavyje,“ – akcentuoja Vytautas Mizaras.
Konstitucijos egzaminas skirtas įvairioms visuomenės grupėms. Egzamino užduotys apims tiek teorinius klausimus, tiek situacijas, reikalaujančias praktinio teisės taikymo.
Komisijos narys Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekanas Haroldas Šinkūnas pabrėžia Konstitucijos aktualumą šiuolaikiniame pasaulyje: „Apie Konstituciją galvokime kaip apie visos mūsų Tautos, neišskiriant nei vieno, susitarimą – susitarimą dėl mūsų visų bendro gyvenimo pamatinių taisyklių. Taip suprantama Konstitucija bus aktas „ne kažkam“, „ne kažkieno“, o kiekvieno ir mūsų visų. Tikiu, kad taip suprasta Konstitucija bus veiksminga ir realiai taikoma, reiškia – gyva visiems mums. Šio egzamino tikslas – padėti visuomenei geriau suprasti mūsų valstybės pamatines taisykles, ugdyti atsakingą ir pilietišką visuomenę, kuri geba ne tik žinoti, bet ir suprasti Konstitucijoje įtvirtintas vertybes“.
Egzamino dalyviai savo žinias išbandyti galės specialiai sukurtoje internetinėje platformoje https://konstitucijosegzaminas.lt, kur jau dabar galima registruotis ir pasiruošti artėjančiam iššūkiui.
Šiemet bus apdovanoti geriausiai Konstituciją išmanantis asmuo, moksleivis (pagal klases), pasaulio lietuvis, teisę studijuojantis ar teisinį išsilavinimą turintis asmuo, vyriausias dalyvis, taip pat aktyviausia mokykla.
Spalio 25 d. nuo 8 iki 15 val. vyksiantis Konstitucijos egzaminas – tai ne tik galimybė pasitikrinti savo žinias, bet ir iniciatyva, skatinanti pilietiškumą, pagarbą teisės principams ir dalyvavimą kuriant teisinę valstybę.
Iniciatyvos organizatorius – Teisingumo ministerija. Globėjas – Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Informacinis partneris – LRT.