Laukiama pasiūlymų dėl Nacionalinės darbotvarkės korupcijos prevencijos klausimais projekto
Data
2021 06 14
Įvertinimas

Teisingumo ministerija kartu su Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), Nacionalinės darbotvarkės korupcijos prevencijos klausimais (Darbotvarkė) projekto rengimo koordinatore, pradeda susitikimus su atsakingomis institucijomis dėl ilgalaikių strateginių tikslų, siekiant mažinti korupciją šalyje.
Planuojama, kad Darbotvarkė pakeis šiuo metu galiojančią Nacionalinę kovos su korupcija 2015–2025 m. programą. Dokumente mažiausiai dešimčiai metų bus numatyti šalies antikorupcinės politikos ir pažangos tikslai bei uždaviniai. Darbotvarkės strateginis tikslas – sukurti korupcijai atsparią aplinką viešajame sektoriuje ir versle. Vienas svarbiausių strateginio tikslo vertinimo rodiklių – pasiekti, kad 2033 metais Korupcijos suvokimo indeksas būtų 77 (pradinė reikšmė 2020 metais – 60). Siekiant darbotvarkės įgyvendinimo, turės būti parengti veiksmų planai, kuriuose numatytos konkrečios priemonės bei subjektai, atsakingi už jų vykdymą.
„Suprasdami, kad didinant skaidrumą ir pasitikėjimą valstybės teisingumo sistema neužtenka tik standartinio, visiems atvejams tinkamo priemonių rinkinio, todėl siekiame formuoti ilgalaikę, atvirumu ir susitarimu grįstą korupcijos prevencijos strategiją ir kviečiame į Darbotvarkės projekto parengimą įsitraukti kuo daugiau valstybės institucijų, nevyriausybinių organizacijų, verslo ir pilietinės visuomenės atstovų“, – teigia teisingumo viceministras Elanas Jablonskas.
„Itin svarbu, kad visos atsakingos institucijos aktyviai įsitrauktų į šių ilgalaikių strateginių tikslų kūrimą. Siekiant realių rezultatų, kuriant korupcijai atsparią aplinką, turime susitarti, kokiose prioritetinėse srityse kartu veiksime, ir kokiomis priemonėmis tų tikslų sieksime. Tai bendras visų institucijų klausimas“, – sako STT direktorius Žydrūnas Bartkus.
Darbotvarkės projekte skiriamas dėmesys verslo atsparumo korupcijai standartų diegimui, viešojo sektoriaus antikorupcinių kompetencijų didinimui, veiksmingam interesų konfliktų valdymui, neteisėto lobizmo įtakos mažinimui, skaidriai ir efektyviai viešųjų pirkimų sistemai, visuomenės įtraukimui į sprendimų priėmimą, skaidrumo teisingumo sistemoje ir baudžiamojo persekiojimo veiksmingumo didinimui, veiksmingam viešojo intereso gynimui, turto susigrąžinimo klausimams ir pan.
Per artimiausias dvi savaites inicijuojami susitikimai su Generalinės prokuratūros, Nacionalinės teismų administracijos, Teisėjų tarybos, teismų, ministerijų ir kitų institucijų atstovais. Susitikimų metu bus aptarti svarbiausi antikorupcinės aplinkos kūrimo tikslai viešųjų pirkimų, valstybės turto ir finansų valdymo, verslo priežiūros, statybos, teritorijų planavimo, aplinkos apsaugos, teisėsaugos, viešojo intereso, pranešėjų apsaugos, švietimo, politinių partijų finansavimo kontrolės ir susijusiose temose.
Darbotvarkės projektą galite skaityti čia. Kviečiame visuomenę susipažinti su šiuo projektu ir pateikti savo pastebėjimus bei siūlymus iki liepos 1 d. el. paštu: [email protected]