BDAR
gdpr

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Lietuva oficialiai stoja į Tarptautinio Teisingumo Teismo bylą

Data

2022 07 22

Įvertinimas
0
Foto 2.jpg

Šiandien, Lietuvai oficialiai pateikus prašymą įstoti į Tarptautinio Teisingumo Teismo bylą Ukraina prieš Rusiją, spaudos konferencijos metu teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska akcentavo, jog šis žingsnis yra ypač svarbus tuo, kad šiuo atveju atsakomybėn traukiama visa Rusija, kaip valstybė, o ne atskiri asmenys. 

Pasak E. Dobrowolskos, jei Rusija šioje byloje būtų pripažinta kalta, tai leistų Ukrainai reikalauti žalos atlyginimo, o tai yra ir svarbiausias pačios Ukrainos lūkestis, kurį Ukrainos teisingumo ministras kelia visuose tarptautiniuose formatuose. Šios lėšos Ukrainai pasitarnautų ne tik atstatant šalį, bet ir toliau ginant savo laisvę, suverenitetą bei demokratiją.   

Ministrė akcentavo, kad Lietuva pirmoji imasi teisinių pagalbos Ukrainai iniciatyvų tam, kad teisingumas nebūtų pavėluotas.  

Viceministrė Gabija Grigaitė-Daugirdė spaudos konferencijoje pažymėjo, kad Lietuvos teisininkai dirba ranka rankon su Ukrainos teisininkais ir siekia sustiprinti Ukrainos teisinę kovą, išreikšti palaikymą bei dar kartą įrodyti, kad tarptautinės teisės sprendimai egzistuoja, svarbu susitelkti ir suskubti jais pasinaudoti.  

Viceministrė pabrėžė, kad pagal tarptautinę teisę, Tarptautinis Teisingumo Teismas yra vienintelė institucija, kuri gali nagrinėti valstybės atsakomybės klausimus. 

„Visoms Jungtinių Tautų narėms šio teismo sprendimai yra privalomi, todėl labai svarbu, kad šių sprendimų nevykdymą galėtų svarstyti Jungtinių Tautų Saugumo Taryba arba Generalinė Asamblėja ir reikia tikėtis, kad Rusijos atsakomybė pažeidus tarptautinę teisę bus konstatuota ir bus užtikrintas žalos atlyginimas Ukrainai“, – akcentavo G. Grigaitė-Daugirdė.  

Ketinimus stoti į šią Tarptautinio Teisingumo Teismo bylą išreiškė 43 Europos bei pasaulio valstybės ir ES, kurios smerkia Rusijos vykdomą karinę agresiją ir jos vykdomus tarptautinius nusikaltimus.  

Šioje byloje Ukraina taip pat prašė teismo taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir 2022 m. kovo 16 d. teismas priėmė nutartį, nurodydamas nedelsiant nutraukti Rusijos ar jos tiesiogiai ar netiesiogiai kontroliuojamų karinių vienetų karinius veiksmus. Šio teismo sprendimo nevykdymas yra tarptautinės teisės pažeidimas.  

Rusijos karo nusikaltimus bei nusikaltimus žmoniškumui tiria ir Tarptautinis Baudžiamasis Teismas. Lietuva tarptautinei bendruomenei yra pasiūliusi svarstyti galimybę įsteigti Specialų tribunolą dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą.