2021-06-10

Ministrės susitikime su EK vicepirmininke – dėmesys Sausio 13-osios bylai ir teisingumo srities iniciatyvoms

Teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos susitikime su Europos Komisijos vicepirmininke Vera Jourova daugiausia dėmesio buvo skirta Sausio 13-osios bylos klausimui. Taip pat aptarta ir EK Teisinės valstybės principo padėties ES ataskaita, politinės reklamos skaidrumo, žurnalistų apsaugos klausimai. 

Ministrė atkreipė V. Jourovos dėmesį į Rusijos veiksmus prieš Lietuvos teisėjus ir prokurorus, dirbusius su Sausio 13-osios byla. 

Susitikimo metu E. Dobrovolska išreiškė įsitikinimą, kad Europos Komisijos rengiamose gairėse pasiūlytas bendras ES šalių narių požiūris dėl trečiųjų šalių pateiktų galimai neteisėtų ar politiškai motyvuotų ekstradicijos prašymų padės apsaugoti ir Sausio 13-osios bylą tyrusius teisėjus bei prokurorus. 

„Siekiant apsaugoti nuo neteisėtų ar politiškai motyvuotų ekstradicijos prašymų tiek Lietuvos, tiek visos ES bendrijos piliečius, reikėtų ne tik Europos Komisijos rengiamo teisinio reguliavimo, bet ir geraisiais valstybių narių pavyzdžiais paremto bendradarbiavimo mechanizmo, keičiantis informacija apie politiškai motyvuotus Interpolo pranešimus. Susitikimo metu išgirdome pažadą, kad rezultatų galime tikėtis dar šiemet“, –  pabrėžė E. Dobrovolska. 

Pokalbio metu taip pat diskutuota apie Europos Komisijos ataskaitą dėl teisinės valstybės principo taikymo ir teisinės valstybės principo padėties Europos Sąjungoje. 

E. Dobrovolskos teigimu, Europos Komisijos atliktoje ataskaitoje įvardijama, kad Lietuva yra viena iš nedaugelio ES valstybių narių, kurioje visuose teismuose galima naudotis elektronine bylų valdymo sistema ir teismų statistika. Nauja Europos Komisijos teisės viršenybės principo taikymo ataskaita turėtų pasirodyti birželio viduryje.

Be to, susitikimo metu ministrė akcentavo, jog mūsų šalis palaiko Europos Komisijos siūlymą dėl reglamento, numatančio politinės reklamos skaidrumą. Taip pat priemones teisiškai reguliuoti politinės reklamos skelbimą bei ženklinimą, ypatingą dėmesį skiriant tokios reklamos socialiniuose tinkluose reglamentavimui. 

Su EK vicepirmininke kalbėta ir apie Europos Komisijos ir Lietuvos iniciatyvas, padėsiančias apsaugoti žurnalistus bei žmogaus teisių gynėjus kai teisminis procesas naudojamas kaip bauginimo ir užtildymo priemonė (SLAPP).