BDAR
gdpr

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Nuteistųjų resocializacijos pokyčiai – alternatyvios bausmės, užimtumas darbu ir kitomis prasmingomis veiklomis, pagalba išėjus į laisvę

Data

2020 11 30

Įvertinimas
1
23.png

Prieš pusmetį pataisos įstaigose pradėjus taikyti naują resocializacijos mechanizmą, dvigubai padaugėjo lygtinai paleidžiamų ir atviroje kolonijoje bausmę atliekančių asmenų. Iš viso pataisos įstaigose bendras bausmę atliekančių žmonių skaičius sumažėjo beveik tūkstančiu. Tokį efektą davė nuo liepos 1 d. įsigaliojusios Bausmių vykdymo kodekso pataisos. 2022 m., kai šis teisės aktas bus taikomas visa apimti, dar daugiau dėmesio bus skiriama individualiam darbui su nuteistaisiais, jų užimtumui darbine ir kitomis naudingomis veiklomis. Tai sustiprins jų socialinius įgūdžius ir pasirengimą integruotis į visuomenę, keisti gyvenimą būdą.  

„Įgyvendinti bausmių vykdymo pokyčiai džiugina – vis daugiau nuteistųjų dirba, užsiima kita visuomenei naudinga veikla, dalyvauja įvairiose kitose resocializacijos programose, kurios padeda keisti elgesį, pasirengti gyventi laisvėje, – sako laikinai teisingumo ministro pareigas einantis Elvinas Jankevičius. – Atlikus struktūrinę pertvarką ir atsisakius perteklinių administracinių ir bendrųjų funkcijų pareigybių, visas dėmesys nukreiptas į resocializacijos proceso stiprinimą – padidintas  resocializacijos specialistų skaičius tiesiogiai dirbančių su nuteistaisiais”.

Šie pokyčiai lėmė ir tai, kad mažėjo laisvės atėmimo įstaigose bausmę atliekančių asmenų (nuo 232 iki 194) skaičius, ir Lietuva pasitraukė iš “lyderės” pozicijų Europos Sąjungoje pagal jų skaičių 100 tūkst. gyventojų. 

Ministro teigimu, sumažėjus laisvės atėmimo bausmę atliekančių asmenų per mėnesį sutaupoma po 126 tūkst. eurų valstybės lėšų, kurios, skiriamos jų gyvenimo sąlygoms gerinti, taip pat tobulinti ir plėtoti resocializacijos, probacijos procesus. Lietuvos probacijos tarnybai papildomai buvo skirta 150  etatų. 

Nuo kitų metų bus pradėta taikyti dar viena naujovė – įgyvendintas nuteistųjų integracijos-palydėjimo modelis. Kiekvienoje pataisos įstaigoje pradės dirbti kvalifikuoti socialiniai darbuotojai, kurie dalyvaus rengiant nuteistuosius išėjimui į laisvę ir sprendžiant jų problemas. Informacija apie bausmę atlikusiojo paslaugų poreikius ir situaciją bus perduodama savivaldybei, į kurią jis planuos sugrįžti. Socialinių paslaugų specialistai padės rasti gyvenamąją vietą, gauti reikiamas paslaugas savivaldybėje ir kita. Tokia palydėjimo paslauga bus teikiama tol, kol asmuo sugebės savarankiškai gyventi laisvėje.

Iki liepos mėn. lygtinai buvo paleidžiama tik penktadalis visų nuteistųjų, o dabar – apie 43 procentus. Vien per pirmuosius tris naujų Bausmių vykdymo kodekso nuostatų taikymo mėnesius, iš pataisos įstaigų buvo lygtinai paleista tris kartus daugiau asmenų, nei per 2020 m. I pusmetį (2020 m. I pusmetį lygtinai paleista 190 asmenų, o 2020 m. liepos – rugsėjo mėn. – 520). 

Pastarąjį pusmetį 63 proc. padidėjo nuteistųjų, atliekančių bausmę atviroje kolonijoje, skaičius. Šioje kolonijoje nuteistieji savarankiškai rūpinasi savo buitimi, todėl jų išlaikymas valstybei kainuoja du kartus mažiau, nei pataisos namuose – per mėnesį sutaupoma apie 4680 eurų. Iki įstatymų pakeitimų, bausmės atvirose kolonijose buvo atliekamos tik Pravieniškių pataisos namuose, šiuo metu bausmę atvirosios kolonijos sąlygomis galima atlikti taip pat ir Alytuje bei Marijampolėje.

Panevėžio ir Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje įgyvendintas projektas „Lengvojo režimo sektorius“, skatinantis nuteistuosius dirbti, gerai elgtis ir už tai gauti daugiau lengvatų. Jo veiksmingumą liudija tai, kad lengvojo režimo grupėje bausmę atliekančių nuteistųjų skaičius padidėjo beveik tris kartus. 

Atvertas kelias nuteistiesiems labiau prisidėti prie savo išlaikymo kaštų mažinimo ir greitesnio nusikaltimais padarytos žalos atlyginimo. Nuo 2022 m. įsigalios įstatymų pakeitimai, numatantys daugiau galimybių gerai besielgiantiems nuteistiesiems dirbti laisvėje. Tikimasi, kad įsigaliojus pakeitimams, laisvėje dirbs apie 40 proc. visų nuteistų asmenų. 

Platesnę informaciją apie įgyvendintus pokyčius rasite čia.