Paryžiuje susitiko Lietuvos ir Prancūzijos teisingumo ministrai

Data

2020 09 22

Įvertinimas
0
IMG_2217.jpg

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius Paryžiuje susitikęs su Prancūzijos teisingumo ministru Éric Dupond-Moretti daug dėmesio skyrė e-įrodymų teisės paketo svarbai Europos Sąjungos erdvėje. „Lietuva ir Prancūzija laikosi tos pačios pozicijos, kad tai inovatyvus ir reikalingas dokumentas, nes nusikalstamose veikose vis dažniau pasitelkiamos informacinės technologijos. Todėl labai svarbu greitai surinkti įrodymus“, – po susitikimo sakė ministras E. Jankevičius.

Prieš dvejus metus Europos Komisija pateikė pasiūlymus dėl Reglamento ir Direktyvos, kurie  sudaro ES e-įrodymų paketą. Šis dokumentas leis veiksmingiau ir greičiau atlikti baudžiamąjį persekiojimą, išaiškinti nusikaltimus, kovoti su nusikaltimais e-erdvėje, turės teigiamos įtakos  prevencijai.  ES Taryba šiuo klausimu savo poziciją dar turi suderinti su Europos Parlamentu.

Susitikime ministrai pasikeitė informacija, kaip  teisėsaugos institucijos dirbo pandemijos karantino  metu, ir kaip tai paskatino elektroninių priemonių taikymą. Pasak teisingumo ministro E. Jankevičiaus, buvo parengti ir Seimui pateikti įstatymų paketai, kurie, esant ekstremaliajai situacijai, užtikrina institucijų funkcijų nepertraukiamumą. Pavyzdžiui, notarams suteikiama teisė daugumą veiksmų atlikti ir juos įforminti nuotoliniu būdu, taip pat siūloma plačiau įteisinti    informacinių  technologijų taikymą teismų darbe ir ikiteisminio tyrimo procese. 

Lietuvos ir Prancūzijos teisingumo ministrai taip pat aptarė trečiose šalyse nuteistųjų asmenų perdavimo į jų kilmės valstybę aktualiją. ES šalių piliečiai, norintys bausmę atlikti savo šalyse, susiduria su teisinio reglamentavimo problema, kai nėra dvišalių sutarčių arba šalys neprisijungę prie Konvencijos dėl nuteistųjų perdavimo.

„Su ministru Éric Dupond-Moretti kalbėjom, kad kartu su ES partnerėmis šiuo klausimu reikia ieškoti bendrų sprendimų. Mes nekeliame klausimo dėl asmenų padarytų nusikalstamų veiksmų teisinio kvalifikavimo, bet siekiame, jog pageidaujantys bausmę atlikti savo pilietybės šalyje, turėtų galimybę būti perkelti. Viena alternatyvų – bendras ES požiūris į sutarčių su trečiųjų šalių valstybėmis sudarymą“, – akcentavo ministras Elvinas Jankevičius.

Kitas svarbus ministrų pokalbio klausimas, kaip turėtų bendradarbiauti ES valstybės, gavusios trečiųjų šalių prašymus dėl ES piliečių ekstradicijos.

„Europos Sąjunga turi būti vieninga šiuo klausimus, kadangi pastaruoju metu neretai iškyla atvejų, kai tokie prašymai yra galimai nepagrįsti arba grindžiami politiškai motyvuotu baudžiamuoju persekiojimu. Su Prancūzijos teisingumo ministru aptarėme galimybes šiuo klausimu inicijuoti platesnes diskusijas ES institucijose,“ – sakė E. Jankevičius.

Vizito metu Lietuvos ambasadoje ministras E. Jankevičius Lietuvos Respublikos garbės konsului Maroko Karalystėje Abdallah Raji už aktyvią veiklą Lietuvos ir Maroko teisinio bendradarbiavimo srityje bei nuopelnus, įgyvendinant Lietuvos piliečių Maroke teises, įteikė Teisingumo ministerijos I laipsnio garbės ženklą „Už nuopelnus teisingumui“.

Lietuvos teisingumo ministras E. Jankevičius rugsėjo 20 – 24 dienomis su darbo vizitu vieši Vokietijoje, Prancūzijoje bei Nyderlanduose, kur susitinka su šių šalių teisingumo ministrais, Eurojusto – Europos teisinio bendradarbiavimo institucijos vadovu.