Pirmą kartą Lietuvos teismų istorijoje kreiptasi į EŽTT pateikti konsultacinę išvadą – prašoma įvertinti N. Venckienės skundą

Data

2021 01 29

Įvertinimas
0
Svetainė.png

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) imsis Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo prašymo pateikti konsultacinę išvadą byloje, kurioje N. Venckienė skundžia atsisakymą ją registruoti kandidate 2020 m. Seimo rinkimuose. 

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) prašo išaiškinti, ar Lietuva tinkamai užtikrino Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas (Konvencija), kai asmeniui, pašalintam iš Seimo nario pareigų apkaltos proceso tvarka, jau 6 metus yra užkertamas kelias įgyvendinti „pasyviąją“ rinkimų teisę.

„Tai beprecedentis įvykis Lietuvos teismų istorijoje, tokio pobūdžio kreipimasis yra pirmasis mūsų šalyje. Svarbu pabrėžti, kad galimybė valstybių aukščiausiems nacionaliniams teismams kreiptis į EŽTT su prašymu pateikti konsultacines išvadas jų nagrinėjamose bylose atsirado tik 2018 metais, – pabrėžia LRV atstovė EŽTT Karolina Bubnytė-Širmenė. – Ir tai yra tik trečiasis prašymas EŽTT istorijoje, dėl kurio Didžioji kolegija pateiks konsultacinę išvadą“. 

EŽTT prašoma pateikti išvadą, ar šios bylos aplinkybes galima pateisinti susiklosčiusia sudėtinga situacija, kuri tiesiogiai siejasi su nacionalinių konstitucinių nuostatų ir tarptautinių įsipareigojimų suderinimu. Taip pat ir dėl to, ar nėra peržengta Konvencijos suteikiama nuožiūros laisvė.

LVAT taip pat prašo įvertinti, kokie Konvencijos reikalavimai ir kriterijai apibrėžia proporcingumo principo taikymo ribas, į kuriuos nacionalinis teismas turėtų atsižvelgti – ar jie yra užtikrinti. O vertinant draudimo, kuriuo ribojamos Konvencijoje numatytos teisės proporcingumą – ar lemiamu veiksniu turi būti laikoma ne tik termino nustatymas, bet aplinkybės, susijusios su pareigų, iš kurių pašalintas asmuo, bei veikos, dėl kurios įvykdyta apkalta, pobūdis.
 
Vyriausybė savo pastabas šiuo klausimu kviečiama pateikti raštu iki vasario 22 d.

Iki šiol EŽTT pagal nacionalinių teismų kreipimąsi yra priėmęs tik 2 išvadas – 2019 m. pagal Prancūzijos Kasacinio Teismo ir 2020 m. – pagal Armėnijos Konstitucinio Teismo kreipimąsi.