BDAR
gdpr

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Pokyčiai Pravieniškėse – gerinamos nuteistųjų gyvenimo sąlygos, atliepti gyventojų lūkesčiai

Data

2022 08 31

Įvertinimas
0
ELANAS GERA.jpg

Struktūriniai ir organizaciniai pokyčiai laukia didžiausios Lietuvoje įkalinimo įstaigos – Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos. Pirmajame įstaigos sektoriuje nuo šiol bausmę atliks tik atvirosios kolonijos nuteistieji, kurie bausmę atlieka laisvesniu režimu, jiems skiriama minimali apsauga. Tuo tarpu visi kiti nuteistieji bus apgyvendinti ir didžioji dalis šiame sektoriuje dirbančių pareigūnų toliau tarnybą tęs likusiuose dviejuose sektoriuose.

Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje, anksčiau egzistavusioje kaip trys atskiri kalėjimai ir apjungtoje į vienus pataisos namus, lyginant su kitomis įkalinimo įstaigomis, dirba daugiausia darbuotojų ir bausmę atlieka daugiausia nuteistųjų. Šiuo metu čia bausmę atlieka daugiau kaip trečdalis visų kalinamųjų, esančių visose šalies laisvės atėmimo vietose. 

Teisingumo viceministras Elanas Jablonskas akcentuoja, jog pastaruoju metu sparčiai mažėjant įkalintųjų skaičiui, valstybė turi imtis pokyčių, kad bausmių vykdymo įstaigų infrastruktūra atlieptų ne tik tinkamas nuteistųjų laikymo sąlygas, užimtumą, saugumą, bet ir ekonomiškumo bei energetinių resursų taupymo iššūkius.  

„Pravieniškėse bus atsisakyta šešių senų pastatų, o tai leis sutaupyti nebeinvestuojant į jų atnaujinimą ir išlaikymą. Tai ypač aktualu dėl smarkiai brangstančių energijos išteklių. Šiuo žingsniu sprendžiame ne tik optimalų pareigūnų pajėgų perskirstymą įstaigos viduje ir pastatų išlaikymo lėšų taupymą, ne mažiau svarbus ir socialinis aspektas – atvirosios kolonijos iškeldinimas iš paties Pravieniškių miestelio administracinio centro", – pastebi E. Jablonskas.

Pirmą sektorių paskyrus tik atvirajai kolonijai – čia pagerės sąlygos atvirosios  kolonijos nuteistiesiems. Pirmiausia, atsiras daugiau vietų. Anksčiau atviroji kolonija buvo įkurdinta per dvi atskiras vietas dviejuose pastatuose, dabar – bus vienoje vietoje. Mažiau darbuotojų reikės ir atvirojoje kolonijoje bausmes atliekančių nuteistųjų apsaugai, veikloms organizuoti. Nuteistiesiems čia bus pasiūlyta daugiau ir įvairesnių užimtumo formų. 

Pasak Kalėjimų departamento direktoriaus Virginijaus Kulikausko, taip pat pagerės ir kitų nuteistųjų, kurie iš pirmo sektoriaus bus perkelti į Pravieniškių pataisos namų antrąjį ir trečiąjį sektorius, gyvenimo sąlygos. Dalis įkalintųjų bus perkelti į naujai pastatytus modulinių korpusų pastatus, kur lengvojo režimo grupės nuteistieji gyvens po du kamerų tipo patalpose. Iš viso naujose patalpose bus 192 tokios vietos.

„Atskiras pastatas, esantis už įstaigos teritorijos ribų kėlė tam tikrų iššūkių ne tik organizuojant čia esančių nuteistųjų veiklas, užimtumą, apsaugą, bet ir neatitiko Pravieniškių miestelio gyventojų lūkesčių. Sulaukdavome daug jų prašymų iškeldinti šią įkalinimo įstaigos dalį iš miestelio centro. Todėl šiuo sprendimu taip pat atliepiame ir jų lūkesčius“, – pertvarkymus komentuoja V. Kulikauskas.

Dar vienas pokytis – priklausomybių turinčių įkalintų asmenų reabilitacijos centras iš įkalinimo įstaigos bus iškeliamas į Pravieniškėse esančią Laisvės atėmimo vietų ligoninę. Anksčiau reabilitacijos centre su nuteistaisiais dirbo tik pataisos namų specialistai, tačiau nuolat trūko profesionalių medikų pagalbos.

„Nuo priklausomybių sveikstantys nuteistieji gaus daugiau profesionalios medikų priežiūros ir pagalbos. Be to, manoma, kad naujoje vietoje bus ir mažiau nuo priklausomybių gydomų žmonių atkryčių, nes bus mažesnė kontaktų su kitais nuteistaisiais galimybė – mažesnė ir tikimybė gauti neteisėtų svaiginančių medžiagų“, – sako Kalėjimų departamento direktorius.

Optimizavimo darbus Pravieniškėse ketinama pradėti rugsėjo pradžioje ir baigti iki šių metų pabaigos.