2024-02-02

G. Grigaitė-Daugirdė: Tarptautinio Teisingumo Teismo sprendimas – dar viena teisingumo pergalė prieš nebaudžiamumą

Šiandien Tarptautinis Teisingumo Teismas (TTT) paskelbė sprendimą dėl jurisdikcijos byloje „Ukraina prieš rusijos federaciją” – Ukrainos pareiškimas, reikalaujant nustatyti rusijos atsakomybę dėl melagingų kaltinimų genocidu, bus nagrinėjamas iš esmės.
 
Teismo posėdyje dalyvaujanti teisingumo viceministrė Gabija Grigaitė-Daugirdė akcentuoja: „ši byla pradėta siekiant užkirsti kelią rusijos nepagrįstiems bandymams pateisinti karinės agresijos veiksmus prieš Ukrainą, prisidengiant melagingais teiginiais apie neva Ukrainos valdžios vykdytą genocidą Luhansko ir Donecko srityse. 2022 metų vasarą Lietuva viena iš pirmųjų kartu su 31 pasaulio valstybe įstojo į bylą Ukrainos pusėje siekdama, jog tarptautinė teisė nebūtų naudojama karinei agresijai prieš kitą valstybę pateisinti. Piktnaudžiavimas tarptautine teise turi nešti teisines pasekmes ir atsakomybę“.

Šiandienos sprendimas taip pat reiškia, kad 2022 m. kovo 16 d. teismo įsakymas dėl laikinųjų priemonių taikymo, reikalaujantis, kad rusija nedelsiant sustabdytų bet kokius karinius veiksmus prieš Ukrainą, lieka galioti. Tebesitęsianti rusijos karinė agresija – tai teismo įpareigojimo nevykdymas ir rodo rusijos panieką tarptautinei teisei ir tvarkai. Tokie rusijos veiksmai jau laikomi tarptautinės teisės pažeidimu, už kurį rusija taip pat privalės atsakyti.
 
Pasak viceministrės, rusija nuolatos siekia kurti alternatyvią tarptautinę teisę, neigiančią kitų valstybių suverenitetą bei visos tarptautinės bendrijos sutartus pamatinius tarptautinės teisės principus, todėl šiandieninis Tarptautinio Teisingumo Teismo sprendimas nagrinėti Ukrainos pareiškimą reikalaujant rusijos atsakomybės dėl melagingų kaltinimų genocidu – yra dar viena teisingumo pergalė prieš nebaudžiamumą.
 
Ši byla toliau bus nagrinėjama iš esmės pagal Ukrainos pareiškimą ir šiandienos teismo sprendime nustatytas jurisdikcijos ribas. Lietuva ir kitos į bylą įstojusios valstybės turės teisę pateikti savo poziciją dėl bylos esmės ir ją pagrindžiančius argumentus.

Atkūrus šalies nepriklausomybę, Lietuva pirmą kartą įsitraukė į TTT procesą.