>
2023-10-06

Teisingumo ministerija ir Konstitucinis Teismas kviečia mokyklas jungtis prie pilietiškumo iniciatyvos

Teisingumo ministerija kartu su Konstituciniu Teismu kviečia Lietuvos mokyklų moksleivius į pilietinio ugdymo pamokas, kurias ves Konstitucinio Teismo teisėjai. Ypatingą mokytoją bus galima pasikviesti į savo mokyklą arba atvykti į pamoką Konstituciniame Teisme. Ši teisinio švietimo ir pilietiškumo iniciatyva yra skirta Konstitucinio Teismo 30-mečiui paminėti. Pasak teisingumo ministrės Ewelinos Dobrowolskos, ši iniciatyva yra unikali galimybė sužinoti apie Konstitucinio Teismo veiklos ypatumus ir priimamus sprendimus. 

„Teisingumo ministerija ir Konstitucinis Teismas nuolat ieško būdų stiprinti Konstitucijos vertybių ir principų suvokimą visuomenėje. Esu tikra, kad tai darome sėkmingai kasmet kviesdami į tradicija tapusį Konstitucijos egzaminą. Tikiu, kad kvietimas visus metus atvykti į pamoką ten, kur gimsta konstitucinės žinios yra geriausias būdas jomis dalintis. Tad pamokos su Konstitucinio Teismo teisėjais leis praktiškai pamatyti ir geriau suprasti, ką reiškia kurti atvirą, pilietinę ir demokratinę teisinę valstybę“, – teigia teisingumo ministrė.

Tikimasi, kad tokios pilietiškumo pamokos galėtų būti ypač naudingos abiturientams, besirenkantiems laikyti valstybinį istorijos egzaminą, kuriame yra įtraukti klausimai apie Konstituciją. 

Konstitucinio Teismo pirmininko Gintaro Godos teigimu, šiemet, kai Konstitucinis Teismas mini 30-ąsias įkūrimo metines, norėjome, kad moksleiviai ne tik pabendrautų su Konstitucinio Teismo teisėjais, bet ir susipažintų su istoriniu pastatu. Todėl šiemet ne mes keliaujame į svečius, o juos kviečiame į savo namus, kur šalies moksleiviai turės galimybę dalyvauti pilietiškumo pamokoje.

„Konstituciniam Teismui prieš 30 metų patikėta misija – garantuoti Konstitucijos viršenybę Lietuvos teisės sistemoje – šiandien aktuali lygiai tiek pat, kiek buvo tuomet, kai šis teismas buvo įsteigtas. Konstitucinio Teismo nagrinėjami klausimai ir priimami sprendimai yra svarbūs ir paliečia kiekvieno iš mūsų gyvenimą. Švietėjiškose pamokose moksleiviai išgirs, kokias vertybes Konstitucija saugo, kaip apginti savo teises ir laisves, kodėl svarbu nepamiršti pareigų, plačiau sužinos Konstitucijos aiškinimo aspektus, teisinių žinių teikiamą naudą, dalyvaus įdomiose diskusijose“, – sako G. Goda. 

Kviečiame visas mokyklas aktyviai dalyvauti šioje teisinio švietimo ir pilietiškumo iniciatyvoje. 

Klasės, norinčios atvykti į Konstitucinį Teismą arba pasikviesti teisėją į pamoką savo mokykloje, turėtų atsiųsti laišką ir trumpai papasakoti, kodėl Jūsų klasė turėtų dalyvauti šioje iniciatyvoje. El. laiškų lauksime adresu [email protected] iki 2023 metų pabaigos. 

Teisinio švietimo ir pilietiškumo iniciatyva prasidės šių metų lapkričio mėnesį ir truks metus.

1993 m. vasario 3 d. priimtas LR Konstitucinio Teismo įstatymas, nustatantis Konstitucinio Teismo įgaliojimus ir darbo tvarką. 1993 m. rugsėjo 5 d. įvyko pirmasis viešas Konstitucinio Teismo posėdis, o rugsėjo 17 d. paskelbtas pirmasis Konstitucinio Teismo nutarimas.