Teisingumo ministras E. Jankevičius – stiprindami rinkėjų saugumą, stipriname jų politines teises dalyvauti rinkimuose

Data

2020 06 30

Įvertinimas
0
519_c734681233e6f4c4f0cd890446e24a05.png

„Lietuva pasirengusi organizuoti rinkimus ir tuo atveju, jeigu dėl Covid-19 pandemijos nebūtų atšaukta ekstremalioji situacija, – pažymi teisingumo ministras Elvinas Jankevičius, komentuodamas šiandien Seimo priimtas Seimo rinkimų įstatymo pataisas. – Patobulinus teisinį reguliavimą, rinkimų apylinkėse sudarytos sąlygos išvengti masinių susibūrimų, laikytis būtino socialinio atstumo. Pirmą kartą bus balsuojama ir internetu – šia teise galės pasinaudoti užsienyje esantys Lietuvos piliečiai“.

Ministro teigimu, užtikrindami Lietuvos piliečių saugumo jausmą, kartu stipriname ir visuomenės pasitikėjimą rinkimų procedūromis – politines teises demokratiškai išrinkti savo atstovus į Seimą ir esant ypatingoms aplinkybėms.

Susidariusi ekstremalioji situacija Lietuvoje kėlė rimtų iššūkių ne tik sveikatos sistemai, ekonomikai ar verslui, bet ir artėjantiems Lietuvos Respublikos Seimo rinkimams. Įprastinės balsavimo procedūras būtų sunku suderinti su reikalavimais palaikyti socialinį atstumą.

Rinkimų į Seimą pataisose yra sudaryta galimybė padidinti balsavimo vietų skaičių rinkimų dieną ir balsavimui iš anksto. Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimu, apylinkėse, kuriose į sąrašus įrašytų rinkėjų skaičius viršija 3000, rinkimai galėtų vykti papildomai įrengtose patalpose, esančiose tame pačiame pastate kaip ir rinkimų apylinkės balsavimo patalpa. Iš esamų 1972 apylinkių ši riba viršijama 181 apylinkėje.

Balsavimą iš anksto bus galima rengti tam pritaikytose patalpose. Taip pat šis balsavimas vyks ne dvi, o keturias dienas – nuo pirmadienio iki ketvirtadienio ir vieną valandą ilgiau – nuo 7 valandos ryto. Dabar balsavimas iš anksto vyksta trečiadienį ir ketvirtadienį nuo 8 iki 20 valandos.

Balsuoti namuose galės ir saviizoliacijoje esantys rinkėjai, prieš tai Vyriausiajai rinkimų  komisijai pateikę nustatytos formos prašymą.

Visais atvejais rinkimų apylinkėse  rinkėjai turi būti aprūpinti asmeninėmis apsaugos priemonėmis.

Jeigu užsienio šalyje esantys Lietuvos piliečiai dėl susiklosčiusios situacijos negalėtų balsuoti Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje, balsavimas toje valstybėje būtų organizuojamas tik paštu. Šie rinkėjai galės balsuoti ir internetu – jiems paštu bus nusiųstas elektroninio balsavimo kodas, leidžiantis balsuoti Vyriausiosios rinkimų komisijos svetainėje.