2025-03-19

Teisingumo ministras inicijavo Bausmių vykdymo sistemos priežiūros tarybą

Šiandien į pirmą posėdį rinkosi teisingumo ministro Rimanto Mockaus suburta Bausmių vykdymo sistemos priežiūros taryba.

„Įgyvendinant devynioliktosios Vyriausybės programą inicijuota Bausmių vykdymo sistemos priežiūros taryba – tai realių sprendimų kūrimo platforma, kurios darbo principai – kompleksinis požiūris, atvira diskusija, konstruktyvumas ir pamatuoti sprendimai“, – sako teisingumo ministras.

Pasak ministro, nors šiuo metu valstybės prioritetas yra nacionalinis saugumas ir lėšų naujiems kalėjimams statyti nebus skiriama, tačiau tai nereiškia, kad negalime daryti pokyčių – dalį sprendimų galima priimti jau dabar, pasitelkus esamus resursus. 

Rimanto Mockaus teigimu, svarbu siekti,  kad bausmių vykdymo sistema būtų ne tik baudžiamoji, bet ir realiai orientuota į nuteistųjų sėkmingą grįžimą į visuomenę ir visi jaustumėmės saugiau. 

Kodėl tai svarbu?

Pirmą kartą prie vieno stalo susėdo visi pagrindiniai bausmių vykdymo sistemos dalyviai:

  • Teisingumo ministerijos atstovai ir BVS vadovai;
  • mokslininkai ir kriminologai;
  • žmogaus teisių ekspertai;
  • nevyriausybinės organizacijos;
  • nuteistųjų atstovai.

Tarybos siūlymai bus tiesiogiai teikiami teisingumo ministrui, todėl jų įgyvendinimas gali lemti teisės aktų peržiūrą ir sistemines reformas.

Pirmieji sprendimai

Numatoma: 

  • Skirti dėmesį bausmių vykdymo sistemos darbuotojų kompetencijų ir emocinės būsenos stiprinimui – jie yra viena svarbiausių sistemos dalių;
  • Peržiūrėti įkalinimo vietų vidaus taisykles – jos turi būti aiškios, logiškos ir veiksmingos, o ne perteklinės.
  • Stiprinti probacijos ir lygtinio paleidimo sistemą, kad ji būtų skaidri, aiški ir pagrįsta individualizuotu vertinimu.
  • Didinti nuteistųjų įdarbinimo galimybes, nes darbas yra vienas iš efektyviausių būdų mažinti pakartotinį nusikalstamumą.
  • Įvertinti esamą resocializacijos modelį ir parengti siūlymus, kaip jį padaryti veiksmingą praktikoje.
  • Kurti įrodymais pagrįstą politiką, remiantis mokslu, tarptautinėmis rekomendacijomis ir gerąja praktika.

Visuomenės saugumo svarba

Bausmių vykdymo sistema nėra atskira nuo visuomenės – jos efektyvumas tiesiogiai lemia mūsų visų saugumą. Patirtis rodo, kad taikant veiksmingą resocializaciją, mažiau žmonių sugrįžta į nusikalstamą kelią.

Skaidri ir efektyvi probacijos ir lygtinio paleidimo sistema ne tik suteikia antrą šansą nuteistiesiems, bet ir sudaro galimybes veiksmingiau apsaugoti visuomenę.

Lietuva yra įsipareigojusi laikytis Europos žmogaus teisių standartų ir Europos Komiteto prieš kankinimą CPT rekomendacijų. Pastaraisiais metais vis dar pasitaiko situacijų, kai CPT teikia neigiamas išvadas Lietuvai, sulaukiama nepalankių Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimų, todėl Bausmių vykdymo sistemos priežiūros tarybos tikslas – modernizuoti bausmių vykdymo sistemą, kad ji būtų ne tik efektyvi, bet ir orientuota į realią resocializaciją, kuri ilgainiui mažina nusikalstamumą ir stiprina visuomenės saugumą.