Teisingumo ministras Rimantas Mockus: finansiniais nusikaltimais padaroma itin didelė žala valstybei bei visuomenei
Teisingumo ministerija kartu su Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir su Bazelio valdymo instituto ekspertais organizuoja mokymus teisėsaugos institucijų pareigūnams finansinių tyrimų, turto konfiskavimo ir susigrąžinimo temomis.
Šių metų kovo 17–21 d. vyksta penkių dienų mokymai, kurių metu Lietuvos teisėsaugos pareigūnai atlieka finansinio tyrimo simuliaciją . Be praktinių užduočių, dalyviams pristatoma ir teorinė medžiaga, susijusi su finansinių nusikaltimų tyrimais bei nusikalstamu būdu įgyto turto konfiskavimu ir susigrąžinimu.
Mokymų tikslas – stiprinti teisėsaugos pareigūnų gebėjimus analizuoti ir tirti vidaus bei tarptautinius kyšininkavimo ir pinigų plovimo atvejus, užtikrinti atsakingų asmenų patraukimą baudžiamojon atsakomybėn, taip pat atsekti ir susigrąžinti nusikalstamu būdu įgytą turtą.
Pasak teisingumo ministro Rimanto Mockaus, bendras institucijų darbas, kompetencijų ugdymas ir dėmesys skaidrumo, teisės viršenybės temoms tiek diegiant atvirumo, antikorupcinę kultūrą, tiek užtikrinant finansinių nusikaltimų užkardymą – yra vienas svarbiausių kriterijų siekiant efektyvių rezultatų.
R. Mockaus teigimu, finansiniais nusikaltimais padaroma itin didelė žala valstybei bei visuomenei. Siekiant antikorupcinio proveržio, veiksmingos kovos su tarptautiniu papirkimu, svarbu užtikrinti veiksmingesnius turto konfiskavimo, tyrimų ir baudžiamojo persekiojimo procesus.
„Kova su finansiniais nusikaltimais, ypač pinigų plovimu ir korupcija, reikalauja ne tik teisinių priemonių, bet ir aukščiausio lygio tyrimo gebėjimų. Šie mokymai – dar vienas svarbus žingsnis stiprinant Lietuvos teisėsaugos institucijų kompetencijas, leidžiantis efektyviau atpažinti tarptautinį papirkinėjimą ir susigrąžinti nusikalstamu būdu įgytą turtą. Bendradarbiavimas su tarptautiniais ekspertais suteikia pareigūnams galimybę mokytis iš geriausiųjų ir pritaikyti pažangius metodus kasdienėje veikloje“, – sako Specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus pirmasis pavaduotojas Jovitas Raškevičius.
Mokymus veda Bazelio valdymo instituto Tarptautinio turto susigrąžinimo centro (ICAR) ekspertai. Šis institutas, turintis ilgametę patirtį kovojant su pinigų plovimu ir organizuojant turto susigrąžinimo procesus, yra pelnęs aukščiausius mokymų dalyvių įvertinimus dėl jų efektyvumo ir praktinės naudos. Instituto ekspertų parengtos mokymų programos yra pritaikomos prie vietinio konteksto, todėl užtikrinamas didesnis jų veiksmingumas.
Mokymuose dalyvauja Lietuvos teismų, Generalinės prokuratūros, Europos prokuratūros, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, policijos ir STT atstovai.
Šių mokymų pirmasis etapas įvyko 2024 m. gruodžio 2–5 d., kuomet Lietuvoje lankėsi Bazelio valdymo instituto ekspertai, vykdę vertinamąją misiją. Jos metu buvo organizuojamos fokusuotos diskusijų grupės su baudžiamosios justicijos specialistais, analizuojama Lietuvos teisinė sistema, praktiniai turto tyrimo procesai bei kliūtys, mažinančios jų efektyvumą.
Atnaujinimo data: 2025-03-20
Taip pat skaitykite:
Dėmesys veiksmingam vartotojų teisių užtikrinimui
Mediacijos institutas bus įtvirtintas baudžiamosios justicijos sistemoje