EŽTT Didžioji kolegija pripažino nepriimtina dėl klimato kaitos poveikio pateiktą peticiją
Europos Žmogaus Teisių Teismo Didžioji kolegija byloje Duarte Agostinho ir kiti prieš Portugaliją ir 32 kitas valstybes (peticijos Nr. 39371/20) vienbalsiai nusprendė, kad peticija yra nepriimtina.
Pareiškėjai, šeši jauni Portugalijos piliečiai, skundėsi dėl esamo ir būsimo klimato kaitos poveikio. Jie teigė, kad Portugalija jau patyrė įvairaus pobūdžio klimato kaitos poveikį, įskaitant vidutinės temperatūros kilimą ir ekstremalią šilumą, kuri buvo viena iš pagrindinių miškų gaisrų priežasčių. Jie rėmėsi įvairiais Konvencijos straipsniais, tarptautiniais dokumentais, pvz., 2015 m. Paryžiaus susitarimu ir JT Vaiko teisių konvencija, taip pat įvairiomis ataskaitomis ir ekspertų išvadomis dėl klimato kaitos daromos žalos.
Pareiškėjų manymu, Portugalija ir kitos 32 valstybės atsakovės, tarp jų ir Lietuva, buvo atsakingos dėl byloje vertintos klimato situacijos. Jie teigė, kad šiuo metu jiems kyla klimato kaitos daromos žalos rizika, kuri numatoma, jog per visą jų gyvenimą gerokai padidės. Jie teigė, kad klimato kaita ypač paveikė jų kartą ir jų teisės į aplinką buvo gerokai labiau suvaržytos nei ankstesnių kartų atveju.
Teismo teritorinė jurisdikcija buvo nustatyta Portugalijos atžvilgiu, o dėl kitų valstybių atsakovių, įskaitant ir Lietuvos, Europos Žmogaus Teisių Teismas konstatavo, kad Konvencijoje nėra jokio pagrindo per Teismo išaiškinimą išplėsti jų ekstrateritorinę jurisdikciją, kaip to prašė pareiškėjai. Todėl pareiškėjų skundai prieš kitas valstybes pripažinti nepriimtinais pagal Konvencijos 35 straipsnio 3 ir 4 dalis.
Be to, atsižvelgus į tai, kad pareiškėjai dėl savo skundų nesiėmė jokių teisinių priemonių nacionaliniu lygmeniu Portugalijoje, jų peticija prieš Portugaliją dėl vidaus teisinės gynybos priemonių nepanaudojimo taip pat buvo pripažinta nepriimtina.
Didžiosios kolegijos priimtas nutarimas yra galutinis.
EŽTT nutarimas byloje Duarte Agostinho ir kiti prieš Portugaliją ir 32 kitas valstybes (anglų kalba).
Tą pačią dieną EŽTT Didžioji kolegija paskelbė savo sprendimus dar keliose su klimato kaita susijusiose bylose.
Carême prieš Prancūziją byloje peticija pripažinta nepriimtina. Byla buvo susijusi su buvusio Grand Sinto gyventojo ir mero skundu dėl Prancūzijos nepakankamų veiksmų kovoje su klimato kaita. EŽTT nusprendė, kad pareiškėjas prarado aukos statusą Konvencijos 34 straipsnio prasme, kadangi nebegyveno Prancūzijoje.
Verein KlimaSeniorinnen Schweiz ir kiti prieš Šveicariją byloje EŽTT nustatė Konvencijos 8 (teisė į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą) ir 6 (teisė į teisingą bylos nagrinėjimą) straipsnių pažeidimus. Byla buvo susijusi su keturių moterų ir vyresnio amžiaus moteris vienijančios Šveicarijos asociacijos Verein KlimaSeniorinnen Schweiz skundais. Pareiškėjų teigimu, Šveicarijos valdžia nesiima pakankamų veiksmų klimato kaitos pasekmių sušvelninimui. EŽTT nustatė, kad Konvencijos 8 straipsnis apima teisę į valstybės institucijų veiksmingą apsaugą nuo rimto neigiamo klimato kaitos poveikio gyvybei, sveikatai, gerovei ir gyvenimo kokybei. Atsižvelgdamas į valstybių tarptautinius įsipareigojimus klimato kaitos kontekste, EŽTT nustatė, kad Šveicarija neįvykdė savo pozityvių pareigų pagal Konvencijos 8 straipsnį, nes tinkamai ir laiku nesiėmė ir neįgyvendino būtinų priemonių. Buvo pastebėti trūkumai įdiegiant nacionalinę reguliavimo sistemą, taip pat pažymėta, kad Šveicarija praeityje buvo nepasiekusi šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo tikslų. EŽTT taip pat nustatė Konvencijos 6 straipsnio pažeidimą, nes atsisakydami nagrinėti pareiškėjos asociacijos skundų esmę Šveicarijos teismai nepateikė tokio sprendimo įtikinamų argumentų.
EŽTT nusprendė, kad keturios atskiros peticijos yra nepriimtinos, nes pareiškėjos neatitiko aukos sampratos pagal Konvencijos 34 straipsnį. Tuo tarpu pareiškėja asociacija, EŽTT manymu, turėjo teisę (locus standi) pateikti skundą dėl klimato kaitos kylančių grėsmių valstybėje atsakovėje tų asmenų atžvilgiu, kurie pagrįstai galėtų teigti, kad patiria konkrečias rizikas ar neigiamą klimato kaitos poveikį savo gyvybei, sveikatai, gerovei ar gyvenimo kokybei. Pareiškėjai asociacijai EŽTT priteisė 80 000 eurų kompensaciją bylinėjimosi išlaidų atlyginimui, žalos atlyginimo nebuvo reikalaujama.
Plačiau žr. EŽTT parengtą šiose 3 bylose nagrinėtų esminių aspektų apžvalgą.