Nustatytas teisės į laisvę pažeidimas dėl laiku neįgyvendinto teismo sprendimo
2024 m. vasario 6 d. Europos Žmogaus Teisių Teismas (toliau – ir EŽTT) paskelbė sprendimą byloje M.P. prieš Lietuvą (Nr. 59063/21), kuriuo konstatavo teisę į laisvę ir saugumą numatančio Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 5 straipsnio pažeidimą dėl skubiai neįvykdyto teismo sprendimo paleisti pareiškėją iš priverstinės hospitalizacijos.
Pareiškėjas turėjo psichikos ligos istoriją – buvo gydytas tiek ambulatoriškai, tiek hospitalizuotas dėl šizofrenijos. 2020 m. balandį pareiškėjas tris kartus buvo sulaikytas įtarus jį dėl svetimo turto sugadinimo ir pasikėsinimo pagrobti svetimą turtą. Po trečio sulaikymo prokuroras kreipėsi į teismą dėl suėmimo, bet teismas skyrė intensyvią priežiūrą 3 mėnesiams. Kadangi pareiškėjas nesilaikė kardomosios priemonės sąlygų – nebuvo namuose nustatytu laiku, kelis kartus nusiėmė ir sugadino apykoję, prokuroro kreipimosi pagrindu teismas skyrė suėmimą mėnesiui, kuris vėliau buvo dar mėnesiui pratęstas. Pareiškėjas buvo kalinamas Pravieniškių pataisos namuose. Pareiškėjas skundėsi policijai, kad patyrė pareigūnų smurtą suėmimo metu, bet ikiteisminis tyrimas nebuvo pradėtas, nes nebuvo nustatyta objektyvių duomenų, jog pareiškėjas patyrė kažkokius sužalojimus. Kai tik buvo gauta eksperto išvada, jog pareiškėjui tikslinga taikyti stacionarinį stebėjimą psichikos sveikatos priežiūros įstaigoje, prokuroras kreipėsi į teismą, kad pareiškėjas būtų perkeltas iš Pravieniškių pataisos namų priverstiniam gydymui į Rokiškio psichiatrinę ligoninę, kol teisme buvo nagrinėjamas klausimas dėl priverčiamųjų medicininių priemonių skyrimo. 2020 m. gruodžio 14 d. nutartimi teismas pripažino, kad pareiškėjas jam inkriminuotas veikas padarė būdamas nepakaltinamas, buvo nuspręsta taikyti priverčiamąją medicinos priemonę – stacionarinį stebėjimą specializuotoje psichikos sveikatos priežiūros įstaigoje bendro stebėjimo sąlygomis. Pareiškėjas nesėkmingai bandė apskųsti jo priverstinį hospitalizavimą apeliaciniam teismui, teigdamas, kad jo sveikatos būklė nebereikalavo stacionaraus gydymo, o būtina sveikatos priežiūra galėjo būti teikiama ir ambulatoriškai. Iš ligoninės pareiškėjas buvo paleistas 2021 m. rugsėjo 21 d., kai Rokiškio psichiatrijos ligoninės teikimu teismas 2021 m. rugsėjo 6 d. sprendimu pakeitė priverčiamąją medicinos priemonę ir skyrė ambulatorinį stebėjimą pirminės psichikos sveikatos priežiūros sąlygomis.
Šioje byloje Europos Žmogaus Teisių Teismas atmetė pareiškėjo skundus pagal Konvencijos 3 straipsnį dėl tariamai patirto smurto suėmimo metu dėl vidaus teisinės gynybos priemonių nepanaudojimo, kadangi pareiškėjas neapskundė aukštesniam teismui ikiteisminio tyrimo teisėjo nutarties dėl ikiteisminio tyrimo nepradėjimo. EŽTT taip pat nenagrinėjo pareiškėjo skundų pagal Konvencijos 5 straipsnį dėl to, kad jis nesuderinamai su jo sveikatos būkle buvo kalinamas įprastoje laisvės atėmimo vietoje, kadangi peticija peticija buvo pateikta praleidus tuo metu galiojusį 6 mėnesių nuo galutinio teismo sprendimo dėl pareiškėjo suėmimo terminą. Nors Europos Žmogaus Teisių Teismas sutiko, kad pareiškėjo priverstinė hospitalizacija buvo būtina dėl jo psichinės sveikatos būklės iki teismas sprendimu nepakeitė priverčiamosios medicinos priemonės į ambulatorinį stebėjimą, tačiau EŽTT nustatė Konvencijos 5 straipsnio 1 dalies pažeidimą, kadangi nepagrįstai ilgai užtruko atitinkamo teismo sprendimo įgyvendinimas, nes pareiškėjas iš ligoninės buvo paleistas tik po 15 dienų. Šiuo požiūriu EŽTT nurodė, kad tam tikras delsimas įgyvendinti sprendimą paleisti asmenį į laisvę gali būti suprantamas ir dažnai neišvengiamas, atsižvelgiant į praktines su teismų veikla ir tam tikrų formalumų laikymusi susijusias aplinkybes, tačiau valdžios institucijos turi stengtis, kad tai užtruktų kuo trumpiau, o užsitęsusio laisvės atėmimo negalima pateisinti vien tik administracinėmis priežastimis.
Europos Žmogaus Teisių Teismas pareiškėjui priteisė 5 000 eurų patirtai neturtinei žalai atlyginti.
EŽTT sprendimas byloje M.P. prieš Lietuvą (anglų kalba).