Paskelbtas EŽTT sprendimas byloje Al-Hawsawi prieš Lietuvą

Byloje Al-Hawsawi prieš Lietuvą (peticijos Nr. 6383/17) 2024 m. sausio 16 d. sprendimu Europos Žmogaus Teisių Teismas (toliau – Teismas) konstatavo Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos pažeidimus dėl, teismo vertinimu, Lietuvos bendradarbiavimo su JAV Centrinės žvalgybos agentūra (CŽA)  slaptoje kovos su terorizmu programoje.

Pareiškėjas byloje - Saudo Arabijos pilietis Mustafa Ahmed Adam Al Hawsawi buvo paimtas į nelaisvę 2003 m. kovą Pakistane ir buvo kalinamas įvairiose slaptose CŽA įkalinimo vietose. Jis buvo laikomas vienu iš „aukštos vertės sulaikytųjų“, kurių atžvilgiu buvo taikomi sustiprinti tardymo metodai. Bylos duomenimis šiuo metu pareiškėjas yra kalinamas JAV administruojamoje Gvantanamo įlankos jūrų pajėgų bazėje Kuboje.

EŽTT šioje byloje nusprendė, kad nebuvo pateikta duomenų, leidžiančių abejoti anksčiau teismo išnagrinėtoje byloje Abu Zubaydah prieš Lietuvą padaryta išvada, kad Lietuvoje veikė slaptas CŽA kalėjimas. Byloje pareiškėjas teigė, kad į Lietuvą jis buvo perkeltas 2005 m. vienu iš CŽA vykdytų skrydžių per Lietuvą – 2005 m. vasario 18 d. arba 2005 m. spalio 6 d., o iš Lietuvos buvo išvežtas 2006 m. kovo 25 d. EŽTT nusprendė, kad pareiškėjas buvo Lietuvos jurisdikcijoje, nes Lietuvos valdžios institucijos turėjo žinoti CŽA veiklos Lietuvoje tikslą, be to sukėlė pavojų patirti tolimesnius pažeidimus, kai leido perkelti jį į kitą CŽA kalėjimą Afganistane ir į jurisdikciją, neužtikrinančią teisingo proceso nagrinėjant jo bylą, todėl Lietuva turi prisiimti atsakomybę už Konvencijos teisių ir laisvių pažeidimą.

EŽTT konstatavo Konvencijos 3 straipsnio (kankinimų uždraudimas) procesinio aspekto pažeidimą dėl to, kad Lietuva neatliko veiksmingo ikiteisminio tyrimo dėl slaptojo CŽA kalėjimo. EŽTT taip pat nustatė Konvencijos 3 straipsnio pažeidimą dėl pareiškėjo patirtų kankinimų slaptojoje programoje. Konstatuodamas, kad buvo pažeista pareiškėjo teisė į laisvę ir saugumą pagal Konvencijos 5 straipsnį, EŽTT pažymėjo, kad Lietuva leido CŽA slaptai laikyti pareiškėją Lietuvos teritorijoje ir perkelti jį į kitą slaptą kalėjimą. Vertindamas pareiškėjo situaciją pagal Konvencijos 8 straipsnio (teisė į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą) reikalavimus, EŽTT pažymėjo, kad pažeidimas konstatuotinas, atsižvelgiant į aiškiai nepagrįstą ir neteisėtą pareiškėjo sulaikymą Konvencijos 8 straipsnio 2 dalies požiūriu. Atsakomybė Lietuvai taip pat nustatyta dėl to, kad leido pareiškėją perkelti į jurisdikciją, kur jis susidūrė su grėsme, kad jam nebus užtikrintas teisingo teismo garantijas atitinkantis procesas, taip pažeidžiant Konvencijos 6 straipsnį (teisė į teisingą bylos nagrinėjimą). Dėl to, kad pareiškėjui Gvantanamo karinės komisijos nagrinėjamoje byloje gali būti paskirta mirties bausmė EŽTT nustatė Konvencijos 2 (teisė į gyvybę) ir 3 straipsnių bei Šeštojo protokolo 1 straipsnio (mirties bausmės panaikinimas) pažeidimus. EŽTT taip pat konstatavo, kad pareiškėjas neturėjo veiksmingos teisinės gynybos priemonės dėl savo skundų, nes ikiteisminis tyrimas neatitiko Konvencijos standartų, todėl buvo nustatytas Konvencijos 13 straipsnio pažeidimas.

EŽTT priteisė pareiškėjui 100 000 eurų neturtinei žalai kompensuoti ir pareiškėją atstovavusiai NVO „Redress“ 30 000 eurų bylinėjimosi išlaidų atlyginimui. EŽTT taip pat nusprendė, kad Konvencijos 46 straipsnio pagrindu šios bylos kontekste Lietuvai kyla pareiga imtis individualiųjų priemonių, siekiant pažeistų pareiškėjo teisių atkūrimo. Lietuva įpareigota kreiptis į JAV valdžios institucijų atstovus, siekiant pašalinti ar bent jau, kiek įmanoma, sumažinti pareiškėjo patirtų Konvencijoje įtvirtintų teisių pažeidimų sukeltus padarinius, taip pat imtis pastangų, kad nekiltų grėsmė, jog pareiškėjui bus įvykdyta mirties bausmė. Be to, turi būti imtasi būtinų aktyvių veiksmų Lietuvoje vykdomame ikiteisminiame tyrime.

Sprendimui įsiteisėjus, Lietuvos institucijos nustatytais terminais imsis reikiamų priemonių, siekdamos tinkamai įgyvendinti EŽTT sprendimą.

 

EŽTT sprendimas byloje Al-Hawsawi prieš Lietuvą (anglų kalba)

 

 

Atnaujinimo data: 2024-02-05