Perduota peticija dėl elektrošoko panaudojimo sulaikymo metu

Europos Žmogaus Teisių Teismas (toliau – EŽTT arba Teismas) perdavė Lietuvos Respublikos Vyriausybei peticiją Zigmantavičius prieš Lietuvą (Nr. 57967/22), kurioje pareiškėjas, remdamasis Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos (toliau – Konvencija) 3 straipsniu (kankinimo uždraudimas), skundžiasi dėl policijos pareigūnų neteisėtų veiksmų – elektrošoko panaudojimo jo sulaikymo metu bei skundo dėl policijos pareigūnų netinkamo elgesio neveiksmingo tyrimo.

Remiantis bylos duomenimis, 2022 m. balandžio 8 d., apie 22 val., Jonavos policijai pareiškėjo kaimynas pranešė, kad iš pareiškėjo buto sklinda triukšmas, galimai susijęs su smurtu artimoje aplinkoje. Į įvykio vietą atvyko du policijos pareigūnai. Pareiškėjas atidarė duris, pradėjo šaukti ant pareigūnų, bandė jiems įspirti ir suduoti kumščiu bei užsirakino bute. Buvo iškviesti dar du pareigūnai. Pareiškėjui išėjus iš savo buto ir pradėjus eiti link pareigūnų pastato laiptinėje, vienas jų panaudojo elektrošoką. Pareiškėjas nukrito ir trenkėsi galva į laiptus. Pareigūnai jį surakino antrankiais ir iškvietė greitąją pagalbą, kuri išvežė pareiškėją į ligoninę.

Vėliau buvo nustatyta, kad nagrinėjamų įvykių metu pareiškėjas buvo girtas. Atsitrenkęs galvą į laiptus, jis patyrė galvos smegenų traumą, trauminį kraujavimą ir kaukolės lūžį.

Pareiškėjo motina paprašė nacionalinių valdžios institucijų pradėti ikiteisminį tyrimą dėl tariamo policijos netinkamo elgesio su jos sūnumi. Pareigūnai atsisakė pradėti tyrimą, teigdami, kad nėra pagrindo manyti, kad policijos pareigūnas, naudodamas elektrošoką, pasielgė neteisėtai. Išnagrinėję policijos pareigūnų pateiktus tarnybinius pranešimus ir „kūno“ kameromis padarytus vaizdo įrašus, pareigūnai nustatė, kad pareiškėjas elgėsi agresyviai pareigūnų atžvilgiu ir bandė juos pulti. Be to, laiptinėje buvo tamsu ir pareigūnai negalėjo atmesti tikimybės, kad pareiškėjas galėjo turėti ginklą. Pareigūnai turėjo greitai reaguoti ir neturėjo laiko įspėti pareiškėjo apie galimą elektrošoko panaudojimą, nes galėjo kilti pavojus jų gyvybei ar sveikatai. Taigi pareigūnai neviršijo jiems suteiktų įgaliojimų, o elektrošoko panaudojimą išprovokavo paties pareiškėjo neteisėti veiksmai. Galiausiai policijos pareigūnai nesiekė jo sužaloti, o sužalojimai buvo patirti netyčia, kai girtas pareiškėjas susitrenkė galvą krisdamas nuo laiptų. Galutinį sprendimą, atmesdamas pareiškėjo motinos skundą, priėmė Kauno apygardos teismas 2022 m. rugpjūčio 3 d.

Šioje byloje EŽTT vertins, ar sulaikymo metu pareiškėjas patyrė nežmonišką ir žeminantį elgesį, draudžiamą pagal Konvencijos 3 straipsnį. Teismas taip pat vertins, ar pareiškėjo skundo dėl policijos netinkamo elgesio tyrimas atitiko valstybėms pagal Konvencijos 3 straipsnį keliamus procesinius reikalavimus. Šalių prašoma pateikti Teismui visus turimus įvykio vaizdo įrašus.

Atnaujinimo data: 2024-05-23