Perduota trečia byla dėl slapto CŽA kalėjimo
Lietuvos Respublikos Vyriausybei perduota Saudo Arabijos piliečio Abd Al Rahim Hussein Al‑Nashiri peticija prieš Lietuvą (Nr. 31908/22), kurioje remdamasis Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 2 (teisė į gyvybę), 3 (kankinimo uždraudimas), 5 (teisė į laisvę ir saugumą), 6 (teisė į teisingą teismą), 8 (teisė į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą), 13 (teisė į veiksmingą gynybos priemonę) straipsniais ir Šeštojo protokolo 1 straipsniu (mirties bausmės panaikinimas) pareiškėjas skundžiasi dėl kankinimų ir laisvės bei privataus ir šeimos gyvenimo apribojimų, patirtų specialioje Jungtinių Amerikos Valstijų Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) suėmimo ir tardymo programoje kovoje su terorizmu, kurios metu, pareiškėjo teigimu, jis buvo perkeltas į Lietuvoje veikusį slaptą CŽA kalėjimą, taip pat pareiškėjas skundžiasi, kad iš Lietuvos buvo perkeltas į jurisdikciją, kur buvo didelė grėsmė, kad jam nebus užtikrintas teisingas procesas, be to, pareiškėjas skundžiasi Konvencijos garantijų pažeidimu dėl jam gresiančios mirties bausmės. Pareiškėjas taip pat skundžiasi, kad Lietuva neatliko jo skundų dėl patirto elgesio CŽA slaptojoje programoje veiksmingo tyrimo. Pareiškėją Europos Žmogaus Teisių Teisme atstovauja Jungtinėje Karalystėje praktikuojanti advokatė Martine Taube.
Pareiškėjas Al‑Nashiri buvo paimtas į nelaisvę 2002 m. spalį Dubajuje ir nuo to laiko buvo kalinamas įvairiose slaptose CŽA įkalinimo vietose. JAV laikė jį buvus vienu iš svarbiausių Al‑Qaida veikėjų, prisidėjusių prie ambasadų sprogdinimo Afrikos Rytuose 1998 m., o taip pat prie savižudžių atakos 2000 m. Jemene prieš JAV karinio laivyno laivą eskadrinį minininką USS „Cole“ ir panašiomis aplinkybėmis įvykdytą išpuolį prieš prancūzų tanklaivį Adeno įlankoje 2002 m. Al‑Nashiri buvo laikomas vienu iš „aukštos vertės sulaikytųjų“, kurių atžvilgiu buvo taikomi sustiprinti tardymo metodai. Savo peticijoje pareiškėjas teigia, kad jis buvo perkeltas į Lietuvą 2005 metų spalį, kur buvo laikomas iki 2006 m. kovo 25 d., kai CŽA slaptasis kalėjimas Lietuvoje buvo uždarytas. Šiuo metu pareiškėjas yra kalinamas JAV administruojamoje Gvantanamo įlankos jūrų pajėgų bazėje Kuboje. Karinėje komisijoje Gvantaname šiuo metu yra nagrinėjama byla, kur pareiškėjui gresia mirties bausmė dėl jam pareikštų kaltinimų dėl jo dalyvavimo minėtuose išpuoliuose prieš JAV karinį laivą ir Prancūzijos civilinį tanklaivį.
Europos Žmogaus Teisių Teismas jau yra nustatęs Konvencijos pažeidimus dėl panašių pareiškėjo skundų bylose prieš Lenkiją ir Rumuniją.