E. Dobrovolska: tarptautinio bendradarbiavimo mechanizmas padės užtikrinti Lietuvos teisėjų ir prokurorų apsaugą nuo galimo politinio persekiojimo

Data

2021 03 31

Įvertinimas
0
58.png

Šiandien Lietuvos apeliaciniam teismui paskelbus nuosprendį Sausio 13-osios byloje, Lietuva ir toliau aktyviai sieks šio klausimo tarptautinio viešumo ir būtino mechanizmo sukūrimo, siekdama apsaugoti savo piliečius nuo politiškai motyvuoto trečiųjų valstybių persekiojimo.

„Lietuva imsis visų priemonių, kad apsaugotų savo teisėjus ir prokurorus nuo galimo politiškai motyvuoto Rusijos persekiojimo ir netoleruos užsienio valstybės sprendimų, jeigu šie prieštaraus teisingumo bei demokratinės teisinės valstybės principams. Visos Bendrijos pareiga yra ieškoti veiksmingų sprendimų saugant ES piliečius nuo neteisėto asmens sulaikymo ir galimos ekstradicijos veiksmų“, – teigia Teisingumo ministrė E. Dobrovolska.

Kadangi 2018 m. Rusijos Federacijos Tyrimų komitetas yra pradėjęs baudžiamąją bylą Sausio 13-osios bylą tyrusių prokurorų atžvilgiu, 2019 m. balandį – šios bylos nagrinėjimą vykdžiusiems Vilniaus apygardos teismo teisėjams, o 2020 m. pabaigoje viešai paskelbta, kad šiems teisėjams už akių yra pareiškiami įtarimai ir skelbiama jų tarptautinė paieška, Lietuva imsis visų priemonių apsaugoti Lietuvos Apeliacinio teismo teisėjus nuo galimų neteisėtų Rusijos veiksmų.

Pasak ministrės, Europos Komisijos pasiūlymai leis sukurti bendradarbiavimo ir pasikeitimo informacija mechanizmą visos Bendrijos piliečių saugumui užtikrinti.

Europos Komisijos pažadą dar iki šių metų pabaigos rengiamose gairėse pasiūlyti bendrą požiūrį dėl trečiųjų šalių pateiktų galimai neteisėtų ar politiškai motyvuotų ekstradicijos prašymų, ministrė išgirdo šį mėnesį vykusio EP Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų (LIBE) bei Užsienio reikalų komitetų (AFET) susitikimo metu.  

Teisingumo ministrė nuo pirmųjų kadencijos dienų Europai primena, kad Lietuvos Sausio 13-osios bylos teisėjai ir prokurorai yra visos Europos teisėjai ir prokurorai, bei kryptingai siekia šio klausimo tarptautinio viešumo bei inicijuoja paramos telkimą. 

E. Dobrovolska Sausio 13-osios bylos klausimą kėlė susitikime su ES Komisijos teisingumo komisaru D. Reynders bei kovo 11 d. vykusiame ES teisingumo ministrų susitikime. Taip pat pakvietė ES Taryboje pirmininkausiančios Portugalijos teisingumo ministrę Francisca Van Dunem šiam klausimui skirti deramą dėmesį ES tarybos darbotvarkėje. 

Paramą mūsų šalies iniciatyvoms jau yra išsakę Vokietijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos bei Prancūzijos atstovai.