23-06-2026

Minister sprawiedliwości oraz minister opieki socjalnej i pracy podpisały memorandum w sprawie wzmocnienia ochrony praw osób znajdujących się w trudnej sytuacji społecznej

23 czerwca w Ministerstwie Sprawiedliwości podpisano memorandum, którego celem jest wzmocnienie ochrony praw osób znajdujących się w trudnej sytuacji społecznej oraz osób niepełnosprawnych, które są zadłużone, a także zapewnienie skuteczniejszej pomocy i dostępności usług doradczych.

Memorandum podpisały minister sprawiedliwości Rita Tamašunienė oraz minister opieki socjalnej i pracy Jūratė Zailskienė.

Celem memorandum jest wzmocnienie ochrony praw osób zadłużonych, znajdujących się w trudnej sytuacji społecznej oraz ograniczenie negatywnych skutków ciężaru zadłużenia. 

Zdaniem minister sprawiedliwości Rity Tamašunienė, długoterminowe zadłużenie i związane z nim trudności finansowe zwiększają ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego, a zarządzanie tymi problemami wymaga skutecznej pomocy prawnej i socjalnej, doradztwa i działań zapobiegawczych.

 „Wspólnie z Ministerstwem Opieki Socjalnej i Pracy będziemy dążyć do zacieśnienia współpracy między obu resortami, zwracając szczególną uwagę na rozwiązania, mające na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dłużników w przypadkach, gdy przymusowa windykacja prowadzona jest ze środków na rachunku dłużnika, a także na poszukiwanie środków, do których nie można skierować windykacji” – podkreśliła Tamašunienė.

W opinii minister opieki socjalnej i pracy Jūratė Zailskienė współpraca między instytucjami państwowymi jest kluczowym czynnikiem zmniejszającym obciążenia administracyjne dla mieszkańców, zapewnia ponadto skuteczniejszą ochronę praw osób zadłużonych znajdujących się w trudnej sytuacji oraz stwarza im możliwości szybszego i skuteczniejszego rozwiązywania problemów finansowych.

„Zamierzamy ściślej współpracować przy analizie możliwości usprawnienia administrowania i wymiany informacji o środkach niemożliwych do odzyskania pomiędzy zainteresowanymi instytucjami, poprzez tworzenie i rozwijanie systemu doradztwa dla osób zadłużonych, aby zapewnić dostępną, terminową i wysokiej jakości pomoc” – stwierdziła Zailskienė.  

W oparciu o memorandum planowane jest zorganizowanie dyskusji okrągłego stołu, konsultacji społecznych i dokonanie wspólnych ocen eksperckich na temat stworzenia modelu konta społecznego i innych alternatywnych rozwiązań.

Będzie też miała miejsce wymiana informacji i dobrych praktyk w zakresie wykonywania zobowiązań finansowych, odpowiedzialnego zaciągania pożyczek i zapobiegania zadłużeniu.

Ministerstwa zobowiązały się do podjęcia wspólnych działań mających na celu zapewnienie interoperacyjności między nowo opracowywanym systemem doradztwa w zakresie zadłużenia z istniejącymi mechanizmami ochrony konsumentów i innymi usługami państwowymi.