• Authorities
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Evelina Dobrovolska
    Minister
    302
    Jurga Greičienė
    Vice-minister
    310
    Elanas Jablonskas
    Vice-minister
    311
    Gabija Grigaitė-Daugirdė
    Chancellor
    305
    Katažyna Bogdzevič
    Adviser to the Minister
    304
    Rokas Uscila
    Adviser to the Minister
    307
    Rasa Laurinavičiūtė–Vaisbrodė
    Adviser to the Minister
    303
    Neringa Jakavičienė
    Assistant to the Minister
    301
  • Agent of the Government of the Republic of Lithuania to the European Court of Human Rights
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Karolina Bubnytė-Širmenė
    Lithuanian Representative in European Court of Human Right
    513
  • Attaches
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Aurelija Giedraitytė
    Justice Attaché
    Irma Gudžiūnaitė
    Justice Attaché
    Rasa Svetikaitė
    Teisingumo ir intelektinės nuosavybės atašė Lietuvos nuolatinėje atstovybėje prie Jungtinių Tautų biuro ir kitų tarptautinių organizacijų Ženevoje
  • Criminal Justice Group
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Simona Mesonienė
    Head of Group
    407
    Germanas Politika
    Senior Adviser
    406
    Jevgenijus Kuzma
    Senior Adviser
    407
    Marius Rakštelis
    Senior Adviser
    411
    Tautvydas Žėkas
    Senior Adviser
    407
    Sonata Gendvilaitė
    Adviser
    405
    Tauras Rutkūnas
    Adviser
    412
    Rimvydas Laukis
    Adviser
    412
    Inga Griškevičienė
    Adviser
    410
    Martynas Dobrovolskis
    Adviser
    407
    Simona Delekaitė
    Adviser
    308
    Tomas Naruševičius
    Adviser
    403
  • Legal System Group
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Dalia Baležentė
    Head of Group
    204
    Andrius Miliūnas
    Senior Adviser
    214
    Darius Trinkūnas
    Senior Adviser
    214
    Eglė Betingienė
    Adviser
    201a
    Jūratė Burtilienė
    Adviser
    209
    Sandra Vasiulytė-Maliaukė
    Adviser
    201a
    Ieva Klimašauskė
    Adviser
    209
    Asta Baltrušaitytė
    Chief Specialist
    208
    Brigita Kosaitė
    Chief Specialist
    208
  • International Law Group
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Darius Žilys
    Head of Group
    508
    Vygantė Milašiūtė
    Senior Adviser
    503
    Andrada Bavėjan
    Senior Adviser
    506
    Agnė Veršelytė
    Senior Adviser
    507
    Jolanta Vižinienė
    Adviser
    510
    Lina Urnikienė
    Adviser
    502
    Giedrė Sventickaitė
    Adviser
    502
    Indrė Balčiūnienė
    Adviser
    510
  • Legal Institutions Group
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Jolita Sinkevičiūtė
    Head of Group
    217
    Igor Golubajev
    Senior Adviser
    220
    Jurgita Urbaitė
    Senior Adviser
    316
    Artūras Remeikis
    Senior Adviser
    219
    Donatas Glodenis
    Adviser
    314a
    Edita Gudonienė
    Adviser
    218
    Nijolė Tomaševičienė
    Adviser
    218
    Božena Rus
    Adviser
    212
    Dalia Simutienė
    Adviser
    313
    Žana Jerochovienė
    Adviser
    315
    Virmantė Voinilko
    Adviser
    313
    Asta Mačionienė
    Adviser
    314a
    Laimutė Bakienė
    Chief Specialist
    212
    Kęstutis Naujokaitis
    Chief Officer
    222a
  • Legal Protection Group
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Natalija Žilinskienė
    Head of Group
    211
    Asta Godienė
    Senior Adviser
    215
    Algis Baležentis
    Senior Adviser
    216
    Neringa Keršienė
    Senior Adviser
    221
    Vaida Rudėnaitė
    Senior Adviser
    216
    Indrė Skersytė
    Adviser
    205
    Rosita Pletienė
    Adviser
    213
    Dovilė Mekionytė
    Adviser
    317
    Alina Levickienė
    Adviser
    216
    Rūta Bakševičienė
    Chief Specialist
    007
    Liucija Kriukovienė
    Chief Specialist
    213
  • Strategic Management and Monitoring Group
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Artūras Dembskis
    Head of Group
    110
    Daiva Bliūdžiuvienė
    Senior Adviser
    109
    Asta Malinauskienė
    Senior Adviser
    112
    Vera Pocienė
    Adviser
    111
    Lilija Chrapovickaja
    Chief Specialist
    111
    Audronė Varnagirė
    Chief Specialist
    109
  • Legal Representation Group
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Karolis Dieninis
    Head of Group
    312
    Lina Urbaitė
    Senior Adviser
    516
    Vytautė Kazlauskaitė- Švenčionienė
    Senior Adviser
    317
    Ričard Dzikovič
    Senior Adviser
    318
    Agnė Trimonienė
    Adviser
    512
    Laura Šiupšinskienė
    Adviser
    415
    Nika Bruskina
    Adviser
    415
    Lina Urbanavičienė
    Adviser
    509
    Ramūnas Valatka
    Adviser
    504
    Aleksandras Ivanovas
    Adviser
    504
    Dainora Bernackienė
    Chief Specialist
    504
  • Division of Corruption Prevention
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Radvilė Masiulionienė
    Head of Division
    102
    Agnė Goborovienė
    Adviser
    116
    Šarūnė Jatulytė
    Adviser
    116
    Dovilė Baroli
    Chief Specialist
    116
  • Judicial Practice and Civil Law Group
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Reda Gabrilavičiūtė
    Head of Group
    202
    Tautginas Mickevičius
    Senior Adviser
    202
    Egidija Konopliova-Budrikienė
    Adviser
    201
    Asta Gedzevičiūtė
    Adviser
    203
    Laura Stračinskienė
    Adviser
    201
    Rūta Slidžiauskaitė
    Adviser
    314a
    Aušra Bartninkienė
    Adviser
    203
    Vytautė Ročienė
    Chief Specialist
    203
  • European Union Law Group
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Viktorija Vasiliauskienė
    Head of Group
    318
    Mykolas Šavelskis
    Senior Adviser
    401
    Ieva Visockienė
    Adviser
    401
    Petras Butrimas
    Adviser
    412
    Indrė Gaisrytė
    Adviser
    314b
    Simas Grigonis
    Chief Officer
    412
    Jūratė Černiauskienė
    Chief Specialist
    317
  • Administration Department
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Inesa Sakalauskienė
    Senior Adviser
    104
    Rita Kamarauskienė
    Adviser
    103
    • Property Management and Maintenance Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Vesta Santarovič
      Head of Division
      113
      Egidijus Trakšelis
      Chief Officer
      226
      Paulius Jarašius
      Chief Officer
      226
      Gytis Minkevičius
      Chief Officer
      005
      Julija Sadovnikova
      Chief Specialist
      114
      Alina Petkova
      Chief Specialist
      005
      Ieva Emilija Stepulytė
      Chief Specialist
      114
      Andrej Rynkevič
      Chief Officer
      010
    • Document Management Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Ronalda Turauskienė
      Head of Division
      104
      Raimonda Martynovienė
      Adviser
      206
      Birutė Tebėrienė
      Adviser
      107
      Marina Zukienė
      Chief Specialist
      206
      Jolanta Aleknavičienė
      Chief Specialist
      105
      Laura Juchnienė
      Chief Specialist
      105
      Vilmantė Sinkevičienė
      Chief Specialist
      306
      Akvilė Grinevičienė
      Chief Specialist
      208
      Jurgita Gricė
      Chief Specialist
      105
      Eglė Kurelaitytė
      Chief Specialist
      306
    • Division of Finance and Compensation
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Lina Jaskutienė
      Head of Division
      223
      Snieguolė Kriščiūnienė
      Adviser
      223
      Alfredas Bulotas
      Adviser
      509
      Angelė Urbonavičienė
      Chief Specialist
      224
      Vita Rogilevič
      Chief Specialist
      222b
      Audrutė Kavaliauskaitė
      Chief Specialist
      224
      Artūras Rutkauskas
      Chief Officer
      222b
      Birutė Leonavičienė
      Chief Specialist
      509
  • Division of Internal Audit
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Renata Morkūnaitė
    Adviser
    401
    Jurgita Kupinaitė-Beperšč
    Chief Specialist
    401
    Rasa Serapinienė
    Chief Specialist
    402
  • Transport Accident and Incident Investigation Division
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Laurynas Naujokaitis
    Head of Division
    409
    Mindaugas Česnauskis
    Adviser
    Tomas Milkevičius
    Adviser
    409
  • Information for the Media
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Rasa Laurinavičiūtė-Vaisbrodė
    Adviser to the Minister
    303
    Dalia Milkevičienė
    Adviser
    108
    Asta Šalnienė
    Chief Specialist
    108
Last updated: 13-07-2021