Teisingumo ministerijos organizuojamas diskusijų forumas „Teisių revoliucija ar teisių infliacija?“

Gegužės 14 dieną Teisingumo ministerija organizuoja diskusijų forumą „Teisių revoliucija ar teisių infliacija?“, skirtą aptarti šiuolaikinės teisėkūros iššūkius, žmogaus teisių apsaugos ribas ir teisės sistemos kokybę.
Forumas suburs aukščiausių šalies teisminių institucijų atstovus, akademikus, ministerijų ekspertus, žmogaus teisių, bioetikos, šeimos politikos ir ekonomikos specialistus.
„Gyvename laikotarpiu, kai teisė neišvengiamai plečiasi – ją veikia technologinė pažanga, geopolitiniai procesai, kintantys socialiniai santykiai ir visuomenės lūkesčiai. Tačiau kartu turime kelti esminį klausimą: ar kiekvienas naujas reguliavimas iš tiesų didina teisinį aiškumą, proporcingumą ir žmogaus teisių apsaugą?“ – sako teisingumo ministrė Rita Tamašunienė.
Pasak ministrės, forumo tema aktualizuoja šiandieninei teisinei valstybei itin svarbų balansą tarp būtinos teisės plėtros ir norminio pertekliaus rizikos.
„Konstitucija nėra vien aukščiausios galios teisės aktas – tai mūsų valstybės teisinės tapatybės pagrindas. Būtent, joje glūdi atsakymas, kada teisės plėtra tampa pažanga, o kada – rizika prarasti norminį aiškumą ir sisteminį nuoseklumą“, – pažymi ministrė.
Artėjant Tarptautinei šeimos dienai, forume taip pat bus diskutuojama apie šeimos politiką, vaiko interesų apsaugą, žmogaus teisių ir bioetikos santykį bei demografinius iššūkius.
Programa apima keturias temines sesijas:
- „Teisėjo žvilgsnis: kai teisės norma tampa rebusu“ – pranešimą skaitys Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkė doc. dr. Danguolė Bublienė;
- „Kur susitinka teisė ir moralė“ – pranešimą skaitys buvusi Konstitucinio Teismo teisėja Ramutė Ruškytė;
- „Žmogaus teisės, bioetika ir medicina“ – pranešimą skaitys sveikatos apsaugos viceministras Daniel Naumov;
- „Integruotas požiūris į demografiją, šeimą ir regioninę ekonomiką“ – pranešimą skaitys ekonomikos ir inovacijų viceministras Waldemar Urban.
Diskusijose dalyvaus Konstitucinio Teismo, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo atstovai, akademikai, nevyriausybinių organizacijų ir verslo asociacijų ekspertai.
Renginio informacija:
Vieta: Pirklių klubas, Gedimino pr. 35, Vilnius
Data: 2026 m. gegužės 14 d.
Registracija: nuo 8.45 val.
Renginio pradžia: 9.15 val.

- Doc. dr. Danguolė Bublienė
D. Bublienė yra Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Teisėjų tarybos pirmininkė. Turi ilgametę patirtį teisėkūros, taip pat teisės taikymo ir aiškinimo srityse. D. Bublienė taip pat yra daugelio mokslinių publikacijų autorė ir bendraautorė.
- Buvusi Konstitucinio Teismo teisėja Ramutė Ruškytė
R. Ruškytė yra teisininkė, buvusi Konstitucinio Teismo, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėja, vadovavo Vyriausybės kanceliarijos ir Konstitucinio Teismo Teisės padaliniams.
R. Ruškytė įgijo teisininkės kvalifikacinį laipsnį Vilniaus universiteto Teisės fakultete, vėliau dėstė dvejuose universitetuose, stažavosi Birmingamo, Oksfordo universitetuose, Hagos tarptautinėje akademijoje, dalyvavo tarptautiniuose teisės projektuose kartu su Škotijos, Belgijos Karalystės, Italijos universitetų mokslininkais.
Ji yra paskelbusi daugiau nei 20 mokslinių straipsnių teisės srityje lietuvių, anglų, latvių, lenkų kalbomis, yra Civilinės teisės vadovėlio bendraautorė.
- Sveikatos apsaugos viceministras Daniel Naumovas
D. Naumovas Vilniaus Gedimino technikos universitete yra įgijęs bioinžinerijos bakalauro ir nanobiotechnologijos magistro laipsnius, Vilniaus universitete studijuoja biologijos doktorantūroje.
Jo patirtis taip pat apima dalyvavimą visoje eilėje biomedicininių tyrimų, projektų, mokslo publikacijas.
D. Naumovas ėjo asociacijos „LithuaniaBIO“ valdybos nario, „Vilnius Tech“ docento-partnerio, Vilniaus universiteto Santaros klinikų Biobanko skyriaus vedėjo-vyresniojo tyrėjo pareigas. Jis taip pat yra dirbęs „Thermo Fisher Scientific“ jaunesniuoju mokslo darbuotoju, Gamtos tyrimų centro (GTC) genetikos laboratorijoje vyriausiuoju laborantu.
- Ekonomikos ir inovacijų viceministras Waldemar Urban
W. Urban turi ilgametės patirties valstybės tarnyboje – dirbo Seimo kanceliarijos patarėju, Vidaus reikalų ministerijos kancleriu ir savivaldos institucijose.

- Prof. dr. Salvija Mulevičienė
Yra Mykolo Romerio universiteto Teisingumo tyrimų laboratorijos vadovė, Teisės mokyklos profesorė. Mokslininkė aktyviai dalyvauja nacionaliniuose ir tarptautiniuose mokslo projektuose, kartu su partneriais vykdydama inovatyvius ir tarpdisciplininius tyrimus teisingumo srityje, kurių rezultatai turi praktinę bei išliekamąją vertę.
Pagrindinės jos tyrimų kryptys: veiksmingas teisingumas; verslo teisinė aplinka; žmogaus teisės, asmens duomenų apsauga ir naujosios technologijos; teisingumo institucijų veiklos ir procesų kaita šiuolaikinėje visuomenėje.
- Habil. dr. Elžbieta Kuzborska-Pacha
Nuo 2018 m.dirba ESBO Tautinių mažumų vyriausiojo komisaro vyresniąja patarėja teisės klausimais. Anksčiau dirbo Lenkijos užsienio reikalų ministerijoje (2015–2022), Lenkijos ambasadoje Vilniuje kaip politinė ekspertė (2009–2015), taip pat dėstė Balstogės universiteto Vilniaus filiale (2011–2015). 2007–2008 m. ėjo vyresniosios specialistės pareigas Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje.
Teisės magistro laipsnį įgijo Gdansko universitete (Lenkija), daktaro disertaciją apgynė tautinių mažumų Lietuvoje tema, o 2021 m. Lodzės universiteto Teisės ir administravimo fakultete apgynė habilitacijos darbą „Tautinių mažumų teisinė apsauga Baltijos valstybėse."
Yra daugiau nei 30 mokslinių publikacijų autorė žmogaus teisių srityse. Eina ESBO Tautinių mažumų vyriausiojo komisaro biuro lyčių lygybės koordinatorės pareigas ir vadovauja teminiam darbui dėl tautinių mažumų socialinio-ekonominio dalyvavimo.
- Žurnalistas, radijo ir televizijos laidų vedėjas Raigardas Musnickas
Žurnalistu dirba daugiau nei 35 metus, yra kūręs tokias laidas kaip „Labas rytas“, „Paskutinė kryžkelė“, „Kryžminė ugnis“, „LRT forumas“, „Dienos tema“, „Atviras pokalbis“, „Personas grata“ ir kitas. Iš viso sukūrė ir vedė daugiau nei 15 tūkst. tiesioginių radijo ir televizijos laidų.
Yra V. Kudirkos, Sausio 13-osios premijos laureatas, reportažų apie korupciją autorius.
Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokyklos mokinių baigiamųjų tapybos darbų paroda „Pradžia“

Forume bus eksponuojama Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokyklos mokinių baigiamųjų tapybos darbų paroda „Pradžia“. Dėkojame mokyklai, o ypač direktoriaus pavaduotojai neformaliam ugdymui Kristinai Stančienei, už bendradarbiavimą!
Šioje parodoje - įvairių laikotarpių baigiamieji darbai, kuriuos vienija šeimos, artumo, namų aplinkos, vaikystės, jauno žmogaus savasties ieškojimo temos. Ji simboliškai pavadinta „Pradžia“. Juk, būtent, šeimoje, namuose, šalia artimųjų, pirmiausia skleidžiasi mūsų asmenybė, charakteris, formuojasi pasaulėvaizdis, vertybės, kurios lydi žmogų visą likusį gyvenimą. Kartu ir pats mokymasis dailės mokykloje daugeliui tampa vėlesnio kūrybinio kelio pirmuoju, pradiniu etapu.
Tarp parodos autorių – ir ką tik mokyklą baigę moksleiviai, ir šiandien garsūs menininkai, valstybės veikėjai. Pavyzdžiui, Sigita Maslauskaitė-Mažylienė – žinoma tapytoja, mokslininkė, ilgametė Lietuvos bažnytinio paveldo muziejaus vadovė, o šiuo metu – Lietuvos ambasadorė prie Šventojo Sosto. Jos 1985 m. baigiamojo darbo vadovas – tapytojas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Arvydas Šaltenis.
Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokykla įkurta dar 1958 m. Joje mokosi sostinės vaikai, jaunimas, suaugusieji. Baigdami mokyklos 4 metų trukmės formalųjį dailės švietimą papildančią programą, mokiniai, padedami savo vadovų – profesionalių dailininkų, kuria baigiamąjį darbą, kuriame apibendrina savo įgytas žinias ir kūrybinius gebėjimus.
