2026-08-18

Teisingumo ministrė Rita Tamašunienė susitiko su projekto „Moksleiviai – į Vyriausybę“ dalyviais

Teisingumo ministrė Rita Tamašunienė susitiko su projekto „Moksleiviai – į Vyriausybę“ dalyviais Gabrieliumi Geču ir Ernestu Tilinga ir išgirdo mintis ir lūkesčius, kaip jie galėtų prisidėti ir ko jie linkėtų mūsų šalies teisingumo sistemai.

Tauragės „Versmės“ gimnazijos būsimas abiturientas G. Gečas, kuris yra mokyklos tarybos, Tauragės rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos ir Tauragės apskritojo stalo valdybos narys, aktyviai stebi bendruomenėje kylančius iššūkius ir prisideda prie jų sprendimo. Jo veikla apima platų spektrą: nuo pasiūlymų dėl viešojo transporto tvarkaraščių pritaikymo mokinių poreikiams iki jaunimo teisių gynimo sprendžiant jautrius klausimus mokykloje.  Projekto dalyvis yra įsitikinęs, kad žmogus, kuris žino savo teises ir supranta, kaip veikia valstybė, tampa ne tik aktyvesniu piliečiu, bet ir atsakingesniu savo bendruomenės nariu. Todėl, pasak jo, investicija į jaunimo teisinį raštingumą yra investicija į pilietiškesnę visuomenę.

„Per pastaruosius kelis metus įsitikinau, kad prasmingi pokyčiai prasideda nuo supratimo, kaip veikia valstybė. Dalyvaudamas jaunimo organizacijų veikloje ir atstovaudamas vaikų bei jaunimo interesams vietos ir Europos lygmeniu ne kartą mačiau, kaip svarbu konstruktyvus dialogas tarp jaunų žmonių ir sprendimų priėmėjų. Tačiau dažniausiai teko matyti tik vieną šio proceso pusę – pilietinės visuomenės. Todėl dabar noriu geriau suprasti, kaip sprendimai gimsta Vyriausybėje, kokiais argumentais jie grindžiami ir su kokiais iššūkiais susiduria viešasis sektorius“, - sako G. Gečas.

Tuo tarpu Vilniaus Žemynos gimnazijos absolventas E. Tilinga pabrėžia jaunimo pilietinio aktyvumo ir didesnės įtraukties problemą, akcentuojant rinkimų teisės suteikimą nuo 16 metų, pradedant nuo savivaldos. Jo įsitikinimu, politikai dažnai ignoruoja jaunimo interesus, nes ši grupė aktyviai nebalsuoja, o pats jaunimas nesijaučia atstovaujamas ir praranda motyvaciją domėtis valstybės gyvenimu.

„Tai suteiktų realią prasmę jaunų žmonių interesams ir priverstų politikus atsigręžti į šią amžiaus grupę. Kai jaunas žmogus gauna balsą dar mokyklos suole, pilietinis raštingumas ugdomas praktiškai, o ne teoriškai – taip suardomas pasyvumo ratas ir kuriamas ankstyvas įprotis prisiimti atsakomybę už savo bendruomenę“, - įsitikinęs E. Tilinga.

Šiemet projekto dalyviai ne tik susipažįsta su institucijų darbu, bet ir analizuoja, kaip jos bendrauja su visuomene, ją informuoja bei įtraukia, todėl tai aptarta per susitikimą su teisingumo ministre R. Tamašuniene. Taip pat aptarta ir kita jaunimui aktuali tematika: galimybė dalyvauti savivaldos rinkimuose nuo 16 metų, įsitraukimas į nevyriausybinių organizacijų veiklą, priklausomybių prevencija, švietimo sistema, dezinformacija, jaunimo užimtumas regionuose, žmogaus teisės.

„Džiaugiuosi matydama tokius smalsius, pilietiškus ir drąsiai mąstančius jaunus žmones. Šiandienos susitikimas dar kartą įrodė, kad moksleiviai ne tik domisi teisingumo sistemos veikla, bet ir puikiai supranta, kokioje šalyje nori gyventi, o mūsų pareiga  kurti atvirą, modernią bei kiekvienam piliečiui suprantamą teisingumo sistemą“, - sako teisingumo ministrė Rita Tamašunienė.

Linkime moksleiviams visokeriopos sėkmės ir gerų įspūdžių!

Projektas „Moksleiviai – į Vyriausybę“ šiemet rugpjūčio 17–21 dienomis vyksta 18-ąjį kartą. Į savaitę truksiančią pažintį su Lietuvos viešojo sektoriaus institucijomis susirinko 30 moksleivių, kurie šiemet baigė 11 arba 12 klases. Visą savaitę jie lankysis ministerijose ir kitose institucijose, susitiks su politikais, pareigūnais ir specialistais bei ieškos atsakymų, kaip sudėtingus valstybės gyvenimo klausimus spręstų jų karta.

Projekto „Moksleiviai – į Vyriausybę“  tikslas – paskatinti jaunimą aktyviau domėtis valstybės gyvenimu ir geriau pažinti valstybinės reikšmės procesus. Projektą nuo 2009 metų kasmet organizuoja Vyriausybės kanceliarija kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra, Lietuvos moksleivių sąjunga ir Nacionaline moksleivių akademija.